Ludzi żal...

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jakiś czas temu Urząd Miejski w Opocznie ogłosił nabór na wolne stanowiska w nowo powstającym Centrum Usług Wspólnych Gminy Opoczno (CUWGO). Jednostka ta ma zastąpić działający od kilkunastu lat Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych (GZOPO).

Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej, Urząd Miejski chce zatrudnić dziewięciu pracowników: głównego księgowego, referenta, inspektora i sześciu podinspektorów. Stanowisko Kierownika CUWGO obsadzone zostało 4 kwietnia.

Decyzja o likwidacji GZOPO zapadła w grudniu 2015 roku i jest skutkiem ustawy z 25 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, na mocy której Gminne Zespoły Obsługi Placówek Oświatowych mogą działać do końca bieżącego roku.
Wówczas projekt uchwały likwidacyjnej omawiano zarówno podczas obrad komisji, jak i podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej.

W protokole nr 12/15 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Spraw Samorządu w dniu 22 grudnia 2015 roku (w załączniku) czytamy, jak w odpowiedzi na pytanie Skarbnika Gminy Opoczno, Barbary Bąk, dotyczące przyszłości pracowników GZOPO, Marek Ziębicki odpowiada: "Wszyscy dostaną wypowiedzenie z pracy". Na stronie czwartej protokołu, czytamy natomiast, jak Zastępca Burmistrza Anna Zięba, stwierdza że GZOPO nie będzie likwidowane, a jedynie przekształcane, zaś bazą nowej jednostki będzie właśnie GZOPO i księgowi pracujący w jednostkach. Jak czytamy dalej "Myślę, że Burmistrzowi nie przeszło przez myśl, że zostaną zwolnieni wszyscy pracownicy. Są doświadczeni i byłoby nieporozumieniem, gdyby znaleźli się na bruku.". Skarbnik Gminy, Barbara Bąk sugerowała, żeby w statucie CUWGO wprowadzić zapis, że pracownicy likwidowanej jednostki stają się pracownikami nowej.

23 grudnia natomiast, podczas obrad Komisji do Spraw Rodziny, Młodzieży i Kultury Fizycznej oraz Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Oświaty, Kultury, Anna Zięba przedstawiła stanowisko Burmistrza Rafała Kądzieli: "Chcę przekazać oświadczenie Burmistrza, że struktura nowej jednostki będzie budowana na bazie pracowników, którzy obecnie pracują w GZOPO. Pracownicy GZOPO będą pracować w Centrum Usług Wspólnych bo są doświadczonymi pracownikami."

Z kolei w trakcie obrad Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Handlu i Usług, która odbyła się 28 grudnia, Naczelnik Wydziału Oświaty Marek Ziębicki, przedstawiając projekt uchwały powiedział m.in.: "Chcemy, aby Centrum Usług było tworzone na bazie GZOPO, gdyż są tam pracownicy doświadczeni. Łącznie jest 14 pracowników i prawdopodobnie będą redukcje. Burmistrz organizuje konkurs na kierownika i on będzie decydował o zatrudnieniu w Centrum Usług."

Również podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej, Burmistrz Opoczna deklarował: "(...) jeszcze raz powtarzam, że nie jestem zwolennikiem radykalnych kroków i zwalniania ludzi. Zrobimy wszystko, aby ludzi się nie pozbyć. Ta reorganizacja na pewno spowoduje zmiany kadrowe, ale zrobimy wszystko, aby jak najwięcej stanowisk kadrowych pozostało."

Niestety, nikt nie przychylił się do propozycji p. Skarbnik i nie umieścił w Statucie CUWGO zapisu o przesunięciu pracowników GZOPO. Centrum Usług Wspólnych dziedziczy po swoim poprzedniku jedynie mienie. Wszyscy pracownicy Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych z kilkuletnim doświadczeniem otrzymali wypowiedzenia, a Gmina Opoczno ogłosiła nabór na 9 wolnych stanowisk w nowej jednostce.

Kierownikiem Centrum Usług Wspólnych została w drodze konkursu Anna Nalewczyńska, która w GZOPO pełniła funkcję księgowej. Oczywiście nie ma to żadnego związku z jej wypowiedzią podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Przestrzegania Prawa w dniu 28 grudnia 2015 r, z której protokół stanowi załącznik do tego materiału.

Centrum Usług Wspólnych Gminy Opoczno, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Opocznie nr XVI/145/2015 z dnia 29 grudnia 2015 roku, rusza 1 maja 2016 roku.

Parafrazując słowa piosenki - tylko ludzi żal.

Rozstrzygnięcie naboru na nowe stanowiska ma nastąpić niebawem. Oczywiście skrupulatnie powiadomimy naszych czytelników o jego wynikach.

Załączniki:

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.