Menu
RSS
O cenach skupu słów kilka, czyli temat może nie porywający, ale jakże ważny

O cenach skupu słów kilka, czyli temat może nie porywający, ale jakże ważny

  • Konkrety

We wtorek, 7 lipca po około 4 godzinach, żmudnego zbierania czarnej porzeczki udałem się od skupu owoców. Ale może zacznę od początku.

Czarna porzeczka fot.: Jerzy Opioła

Jak wiele osób w naszym regionie mam małe gospodarstwo rolne. Jest typowe gospodarstwo rodzinne. Są krowy, trochę drobiu no i oczywiście uprawy. U mnie to głównie łąki, zboża i dynia (dla krów). Ale jest tez trochę sadu i niewielki "kawałek" czarnej porzeczki.

Wyszedłem wczoraj rano i zauważyłem, że w wyniku suszy i upału jaki panuje, porzeczka zaczęła masowo więdnąć i spadać z krzaka. Nie chcąc zmarnować owoców wziąłem się za ich zbiór.

Praca jak to w polu, w upale. Jak ktoś miał okazję popracować to wie o czym piszę. Litry wylanego potu i wypitej wody. Ale schodziłem z pola zadowolony, że udało mi się sporo zebrać. Jeśli chodzi o ilość, to nie było tak źle, bo udało mi się zebrać ponad 35 kg. Część zostawiłem na przetwory.

Zmęczony, ale radosny, spakowałem zebrane porzeczki do auta i pojechałem do znanego mi skupu oddalonego o ok. 8 km. Wysiadłem z auta, wypakowałem porzeczkę i zdziwiła mnie kompletna pustka na placu w skupie. Ale idę dziarsko dalej.

Przywitała mnie uprzejma pani, i zapytała:

- Co Pan przywiózł?,
- Porzeczkę - odpowiedziałem.
- Czerwoną czy czarną?
- Czarną - odparłem.
Pani się uśmiechnęła serdecznie i powiedziała:
- Ale wie pan, że czarna porzeczka jest po 40 groszy, a czerwona po 1 złoty?

Ale już o tej czerwonej jak bym nie słyszał...

Kilka razy zastanowiłem się nad tym, co usłyszałem i sądziłem, że pani się pomyliła i w tym czasie niosłem porzeczkę do magazynu na wagę. Wyszło 25 kg i pani wyjmuje dla mnie zapłatę... 10 złotych. CAŁA DYCHA za 4 godziny roboty w piekącym słońcu, żeby owoce się nie zmarnowały. Więcej wydałem na wodę, którą wypiłem i paliwo jakie spaliłem na dojazd do skupu i powrót.

Zdecydowałem więc, że resztę porzeczki sprzedam znajomym i rodzinie choćby po 2 złote, bo jest to cena, która jest według mnie satysfakcjonuje obie strony. Ja nie pracuję za darmo, a znajomi kupują taniej niż na rynku.

Wiadomo, że na rynku czy w markecie macie wszystko w jednym miejscu, ale zapewniam: nie kupicie nigdzie taniej, niż prosto z gospodarstwa. Jeśli ktoś robi przetwory, to warto przejechać się na wieś i zapytać o interesujący nas produkt w pierwszym lepszym gospodarstwie. Często klient ma wybór owoców na drzewie czy krzaku.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Odśwież komentarze 

+1 # #skupZbyszek 2016-01-24 10:04
Bedac jeszcze w podstawowce (1987 albo 88) dowiedzialem sie jakie sa ceny skupu czarnej porzeczki - otoz jak na tamte czasy (podobno podczas owego roku byl nieurodzaj porzeczek) ceny w skupie byly fantastyczne. Uzbieralem tego tez okolo 25kg i z ojcem zawiezlismy. Pamietam ze w zyciu nie mialem tyle kasy co wtedy z tych porzeczek. Marzenia o tych wszystkich rzeczach ze sklepu ktory sie nazywal Dom Dziecka oraz SDH w koncu sie zmaterializowal y.
Nastepnego roku jak tylko porzeczka dojrzala to polecialem z nia do skupu. Ceny byly 6 razy nizsze. Nie oddalem do skupu. Zamiast tego stanalem z kolega z ktorym zrywalismy pod trupkiem ba murku i sprzedalismy w jeden dzien.
A co do pracy w upale to nie przesadzalbym z tymi litrami wylanego potu. Praca jest lekka - stoi sie, albo siedzi na stoleczku i rwie - tylko monotonna i uciazliwa.

Dzieki za przypomnienie. Milo sie wspomina czasy dziecinstwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+12 # skupjuzia 2015-07-12 10:53
Panie tu je Polska tu się nic nie opłaca
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie

Reklama

Przeczytaj również: