Menu
RSS
Nieludzka biurokracja

Nieludzka biurokracja

  • Krzysztof Wojewódzki

Nieludzka biurokracja

Realnym problemem Polaków w III RP zarówno z małych miejscowościach jak i mieszkających w wielkich aglomeracjach są przypadki niesprawiedliwości w administracji oraz bezradność wobec bezdusznej biurokracji.

Administracja została utworzona by służyła ludziom w celu realizacji dobra wspólnego. Jednak w ostatnich latach nasz kraj został zalany wielką ilością skomplikowanych, często wzajemnie sprzecznych aktów normatywno–prawnych (ustaw, rozporządzeń, zarządzeń). Nadmiar takich norm prawnych jest szkodliwy. Prawo staje się zawiłe, często występują biurokratyczne pułapki, wszelka działalność społeczno-gospodarcza jest kontrolowana przez biurokrację.

Nie każdy urzędnik jest biurokratą. Według docenta J. Kosseckiego polskiego politologa i cybernetyka społecznego biurokratą jest ten urzędnik, który dzięki pozycji ma władzę nad ludźmi i jedną wydaną decyzją może zrujnować życie wielu ludzi.

Pamiętamy przypadki bezpodstawnego odebrania rolnikowi ciągnika przez komornika, czy ostatnie ujawnione afery z reprywatyzacją w Warszawie. Wszystkie te przypadki pokazują patologie polskiej biurokracji.

Kompetencje czy ambicje?

Obecna władza stara się dokonać dobrych zmian. Wszelkie działania dążące do uzyskania przez Polskę suwerenności zewnętrznej jak i wewnętrznej są popierane przez społeczeństwo. Stawia w swych założeniach ambitne cele, chce tam gdzie jest to możliwe naprawić krzywdy ludzkie i wszelkie niesprawiedliwości z tym związane.

Moim zdaniem, nawet najlepsze programy władzy nie zostaną zrealizowane jeżeli ich wykonawcami nie będą ludzie kompetentni. Dlatego ważne jest aby ludzi dobierać do stanowisk, a nie stanowiska do ludzi. Od pracy ludzi w terenie zależy osiągnięcie zakładanych celów.

Wiemy, że każda partia składa się w większości z prawdziwych działaczy, których motywacją jest chęć zaspokajania potrzeb społecznych. Jest też druga grupa pseudodziałaczy tzw. karierowiczów, którzy osiągają swoje zamierzone cele, kosztem pracy rzetelnych, sumiennych ludzi.

Głównym narzędziem w walce z niesprawiedliwością społeczną są dobrze działające sądy z podstawowymi zasadami prawa rzymskiego. To one powinny chronić obywateli przed bezkarnością władzy np: komornikami, lokalnymi włodarzami czy naruszających prawo urzędnikami, aby nie mogli za pomocą biurokracji rujnować czy podporządkowywać sobie obywateli.

Krzysztof Wojewódzki
radny Rady Powiatu

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

-4 # Partyjny bełkotMarek 2017-06-26 15:40
,,Wszelkie działania dążące do uzyskania przez Polskę suwerenności zewnętrznej jak i wewnętrznej ,, - stwierdzenie to, będące pisowkim hasłem wyborczym zakłada brak suwerennosci. Zgodnie z tą narracją w/w zdanie jest nieaktualne. Po dojściu PiSu do wladzy odzyskaliśmy przecież suwerenność :-) Suweren przecież przecież rządzi, he he.(18 % z kawałkiem wszystkich wyborców ogółem)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # piękna laurkaadam 2017-04-25 08:37
"Obecna władza stara się dokonać dobrych zmian. Wszelkie działania dążące do uzyskania przez Polskę suwerenności zewnętrznej jak i wewnętrznej są popierane przez społeczeństwo."

aż skręca w środku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # RE: Nieludzka biurokracjaEdek 2017-04-23 16:38
Liczyłem na apolityczność, a tu artykuł sponsorowany przez PiS.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # RE: Nieludzka biurokracjaKrzysztof 2017-04-26 19:27
Moim zdaniem - dobro kraju, jego bezpieczeństwo i rozwój należy traktować ponadpartyjnie (apolitycznie). Nie wolno dzielić na Polskę A i Polskę B. Nie mogą być Polacy równi i równiejsi. Obecny podział społeczeństwa wywołuje niewyobrażalne skutki. Na tle podziałów politycznych dochodzi nawet do kłótni w gronie rodziny czy przyjaciół.
Najgorsze w tym to, że znikąd nie widać pojednania. Zagubiliśmy autorytety, zapomnieliśmy o naukach papieża.
Szukamy pomocy u sąsiednich państw chociaż historia przypomina smutne skutki takich rozwiązań.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # RE: Nieludzka biurokracjaRedakcja 2017-04-23 18:19
Każdy ma prawo przysłać materiał i jeśli spełni choćby podstawowe wymogi, zostanie opublikowany.
Bezpłatnie. Chyba, że będzie to reklama.

Poza tym, gdyby szanowny czytelnik interesował się lokalną sceną polityczną, wiedziałby, że członkostwo autora zostało zawieszone kilka miesięcy temu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # RE: Nieludzka biurokracjaEdek 2017-04-28 18:38
"Obecna władza stara się dokonać dobrych zmian." - to już jest reklama i agitacja polityczna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # RE: Nieludzka biurokracjaKrzysztof 2017-05-04 12:56
"stara się" z jakim skutkiem czas pokaże, a rozliczą wyborcy. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: