Menu
RSS
Podsumowanie mijającej kadencji

Podsumowanie mijającej kadencji

 • KWW Jana WIeruszewskiego

Podsumowanie mijającej kadencjiProgram wyborczy to poważne zobowiązanie, z którego każdy wyborca po upływie kadencji ma prawo rozliczyć włodarzy Gminy oraz osoby sprawujące funkcje publiczne. Czas wyborów to czas oceny kandydatów i ustępujących władz.

Żyjemy w czasach, kiedy nic nie zostaje zapomniane. Choćbyśmy sami zapomnieli, to wszystko zostaje zapamiętane w Internecie. Dzięki temu wciąż mamy dostęp do obietnic składanych przez obecnie rządzących Gminą, wśród których jest trzech kandydatów na burmistrza Opoczna w nadchodzących wyborach, realizujących politykę Burmistrza Rafała Kądzieli: Sekretarz Miasta Tomasz Łuczkowski (dzisiaj Opocznianie), Pani Anna Zięba - zastępca burmistrza z PiS oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wołkiewicz z OWS Sprawdźmy zatem, jak wykonali swoje zobowiązania.

Najpierw kilka cytatów z wywiadu Rafała Kądzieli, w 2014 roku startującego jako kandydat Niezależnego Bloku Samorządowego, opublikowanych na stronie www.opoczno.info.

Rafał Kądziela obiecywał:

 1. Pozyskiwanie terenów inwestycyjnych i inwestorów.
  TAK/NIE
  Obietnica spełniona częściowo, bo tylko na zakupie działek się skończyło. Tereny nie zostały uzbrojone i nie podjęto w tym zakresie żadnych działań. Burmistrz Kądziela w kampanii obiecywał swoje roczne pobory dla osoby, która przyczyni się do pozyskania dużego inwestora. Niestety, nie udało się. Pobory ocalały.

 2. Utworzenie w Urzędzie Miejskim komórki menadżerskiej zajmującej się pozyskiwaniem inwestorów. Mieli to być ludzie młodzi, doświadczeni w biznesie, kompetentni.
  NIE
  Nie powołano żadnej komórki odpowiedzialnej za pozyskiwanie inwestorów. Zamiast tego Burmistrz Rafał Kądziela zatrudnił asystenta ds. pozyskiwania inwestorów, któremu po trzech latach pracy w Urzędzie nie udało się pozyskać żadnego inwestora.

 3. Powołanie tylko jednego zastępcy.
  NIE
  Obietnica nie spełniona. Burmistrz powołał dwóch zastępców pracujących początkowo na 1/2 etatu, później na 3/4 etatu. Pobierali oni jednak pensje w wysokości takiej, jak ich poprzednicy pracujący na cały etat.
  Co więcej, w połowie kadencji z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn Rafał Kądziela odwołał swojego zastępcę Andrzeja Kacprzaka, któremu był zmuszony wypłacić odprawę oraz płacić za okres wypowiedzenia. W tym samym czasie pensję pobierał już kolejny zastępca. Skutek finansowy dla Gminy był taki, że przez kilka miesięcy wypłacano z budżetu Gminy wynagrodzenie TRZEM zastępcom burmistrza.

 4. Wprowadzenie budżetu obywatelskiego.
  NIE
  Obietnica nie spełniona.

 5. Powołanie Rad Osiedlowych
  NIE
  Obietnica nie spełniona.

 6. Zwiększenie efektywności pozyskiwania środków unijnych.
  NIE 
  Ze sprawozdań z wykonania budżetu wynika, iż w latach 2010-2014 na programy finansowane z UE zrealizowano łącznie wydatki w kwocie 59.062.992,60 zł. W obecnej kadencji (do połowy 2018 roku) to kwota 13.716.764,82 zł, z czego ponad 10 milionów staanowi zwrot wydatków za projekty zrealizowane w latach 2012 - 2013. Zatem realna efektywność realizacji projektów z dofinansowaniem UE wyniosła w tej kadencji nieco ponad 3 miliony złotych!

  Zdobycie środków z UE wymaga opracowania kompletnych planów, aktualnej dokumentacji technicznej i przede wszystkim pomysłu, który wyróżni wniosek spośród setek innych. Pomysłów widocznie w tej kadencji nie było, skoro największe inwestycje gminne, którymi szczyci się obecny burmistrz, czyli przebudowy ulicy Granicznej, dwóch rond, łączników ulicy Biernackiego oraz sztandarowej ulicy Biernackiego, zostały zrealizowane w oparciu o projekty opracowane w latach 2012-2013.

  Również na zagospodarowanie zalewu nie pozyskano, mimo zapowiedzi Rafała Kądzieli, ani złotówki ze środków UE. Zalew odnowiono (wbrew powszechnej opinii) w 2014 roku, ze wsparciem środków Funduszu Ochrony Środowiska. Wówczas też zakupiono urządzenia siłowni plenerowej.

 7. Budowa ścieżek rowerowych, przestrzeni publicznych w formie parków (cytat dosłowny) i miejsc, które służą wypoczynkowi.
  TAK/NIE
  Zbudowano jedynie ścieżkę rowerową wokół zalewu oraz infrastrukturę zalewu. Nie powstało żadne boisko, obiekt sportowy czy park.
  W zakresie urządzania terenów zielonych nie podjęto nawet próby pozyskania środków z UE czy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Tymczasem w trakcie kadencji wycięto w mieście wiele drzew.

 8. Gospodarność w wydatkowaniu publicznych pieniędzy.
  NIE
  Przez cztery lata wydatki na wynagrodzenia w administracji wzrosły do planowanego na 2018 rok do poziomu 7.425.248,00 zł rocznie. To o ponad 1.700.000,00 więcej, niż w roku kończącym poprzednią kadencję.
  Do kosztów zarządzania kadrą urzędniczą należy w tej kadencji zaliczyć niewątpliwie również koszty „karuzel personalnych”. To koszty odpraw, wynagrodzeń za czas wypowiedzenia, odszkodowań za niesłuszne zwolnienia z pracy i przegrane sprawy sądowe. W Urzędzie i jednostkach podległych.

  Na co wydawano jeszcze publiczne pieniądze?
  Przykładem marnowania publicznych pieniędzy jest opracowanie projektu bloku mieszkalnego za 60.000,00 zł w miejscu, w którym od początku było wiadomo, że ten blok z przyczyn prawnych nie może powstać.
  Wydatki przeznaczone na promocję Gminy wzrosły o 200% w ciągu czterech lat, a ocenę efektów tej promocji pozostawiam Państwu.

 9. Modernizacja targowisk miejskich.
  NIE
  Gmina nawet nie starała się o pozyskanie środków na ten cel, mimo ogłoszonego naboru w ramach funduszy europejskich.

 10. Sztandarowym projektem w kampanii Rafała Kądzieli był podział gminy na miejską i wiejską.
  NIE
  Po wyborach Burmistrz Kądziela zmienił zdanie i wraz ze swoimi współpracownikami blokował inicjatywę podziału zgłoszoną przez grupę radnych. O uwagach Wojewody do podjętej uchwały w tej sprawie zarówno Burmistrz, jak i Przewodniczący Rady Wiesław Wołkiewicz nie poinformowali radnych w wymaganym terminie, a odpowiedzi na zastrzeżenia Wojewody udzielił Burmistrz, choć nie był do tego upoważniony. Zarówno Burmistrz, Sekretarz Tomasz Łuczkowski, który odpowiada za obsługę Rady Miejskiej, jak i Przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Wołkiewicz, nie dopełnili ciążących na nich obowiązków służbowych.

 11. Pan Rafał Kądziela stawiał zarzut nieproporcjonalnego wydatkowania przez Gminę środków na inwestycje w podziale na miasto i wieś.

  Wydatki inwestycyjne w perspektywie finansowej 2007 – 2013, bez inwestycji wspólnych dla miasta i terenów wiejskich (m.in. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, oczyszczalnia ścieków, ujęcie wody, kanalizacja), przedstawiają się następująco:
  - miasto - 72 %,
  - wieś - 28 %.
  W kadencji 2014 – 2018:
  - miasto - 93,7 %,
  - wieś - 6,3 %.

  Liczba mieszkańców miasta stanowi - 62 % liczby mieszkańców Gminy, a mieszkańców wsi 38 %.

Zestawienie to nie wymaga komentarza.

 

Źródło: Komitet Wyborczy Wyborców Jana WIeruszewskiego

 

 

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+29 # Tomek i AniaAnia i Tomek 2018-10-13 22:00
nadają się tylko do serwowania wyborczej herbatki.
Takich przykładów niegospodarnośc i jest więcej.
Niedopełnienia obowiązków również.O fałszowaniu dokumentów były artykuły w TOP-ie
Nie ma się czym poseł poszczycić .Wręcz przeciwnie-widz ąc taką niegospodarność powinien zareagować właściwie ,sprowadzanie telewizji razem z Rożenkiem zda się psu na budę.Jeśli mieszkańcy źle wybiorą, takich pasztetów będziemy mieć na pęczki.A co tam 60 .000zł w błoto.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+29 # Mozecie sobiepracownik Urzedu 2018-10-13 20:02
Mozecie sobie pisac na forum co chcecie ale uwazam to jest moje prywatne zdanie ze Wieruszewski byl lepszym i szefem i burmistrzem niz Kadziela. Po odejciu Wieruszewskiego warunki pracy w Urzedzie sie bardzo pogorszyly!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # baprawdę się pogorszyły?emerytka 2018-11-28 16:50
Cytuję pracownik Urzedu:
Mozecie sobie pisac na forum co chcecie ale uwazam to jest moje prywatne zdanie ze Wieruszewski byl lepszym i szefem i burmistrzem niz Kadziela. Po odejciu Wieruszewskiego warunki pracy w Urzedzie sie bardzo pogorszyly!

Prosze pokazać projekty na pozyskanie funduszy zewnetzrnych na jakikolwiek cel, które wyszły spod reki pracowników urzędu za kadencji kądzieli. Moim zdaniem pracownicy urzedu to w znacznej części ludziepowiązani z byłym burmistrzem, a takze z innymi osobami z PsL-U i okolic tej partii. Ale to tylko moja opinia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # RE: Podsumowanie mijającej kadencjiRedakcja 2018-10-13 14:45
Wszystkich usilnie wklejających odnośniki do strony źródłowej w swoich komentarzach informuję, że źródło materiału podane jest dwukrotnie, w nagłówku oraz stopce artykułu, gdzie znajduje się także link.

Wszystkie komentarze zawierające odnośniki do stron zewnętrznych będą blokowane, zgodnie z pkt 2 regulaminu korzystania z forum.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # RE: Podsumowanie mijającej kadencji 2018-10-13 13:18
Komentarz zablokowany ze względu na niezgodność z regulaminem!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+22 # KandydaciSzokujace 2018-10-12 15:48
Z tego co pamiętam, za fundusze w urzędzie za Kadzieli odpowiadał Kacprzak, prawa ręka Kosno , a teraz Zieba.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+22 # RE: KandydaciSceptyk 2018-10-13 01:12
Wydział Funduszy Unijnych, który na początku podlegał Kacprzakowi, jest odpowiedzialny wyłącznie za wykonanie, koordynację i rozliczenie projektów.

Za pozyskanie funduszy i przygotowanie projektów odpowiedzialne są poszczególne jednostki, wydziały, placówki o te fundusze się ubiegające.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # RE: Podsumowanie mijającej kadencjicolombo 2018-10-12 15:09
Komentarz zablokowany ze względu na niezgodność z regulaminem!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # PodsumowanieRyszard 2018-10-11 20:00
A czy autor felietonu może podać dokładne źródło tzn. Stronę internetową?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # RE: PodsumowanieRedakcja 2018-10-12 10:07
Źródło tekstu jest podane dwukrotnie. W nagłówku oraz, wraz z odnośnikiem do strony, w stopce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: