Menu
RSS
Kronika policyjna

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

 • KP PSP Opoczno
 • Kategoria: Kronika policyjna
 • Odsłony: 1431

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

W okresie od 2 do 8 października 2017 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

02.10.2017

 • W Wygnanowie (gm. Opoczno), prawdopodobnie w wyniku utraty izolacyjności przewodów elektrycznych, doszło do pożaru w komorze silnika samochodu osobowego marki Seat Toledo. Działania jednego zastępu PSP i jednego OSP przybyłych na miejsce polegały na ugaszeniu powstałego pożaru, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz zakręceniu zaworu butli LPG. W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika pojazdu. Poniesione straty zostały oszacowane na 5 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 2 tys. zł.
 • W miejscowości Solec (gm. Żarnów) prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu doszło do zderzenia pojazdów na łuku drogi. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. W chwili przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód osobowy Citroen Berlingo znajdował się na jezdni, natomiast samochód ciężarowy Renault na jezdni z naczepą częściowo w rowie. Do zadań strażaków należało odłączenie akumulatora w samochodzie osobowym, sorpcja substancji ropopochodnych oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po wypadku. Poszkodowany kierowca samochodu osobowego został przebadany przez ZRM, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód samochodu osobowego Citroen, lewy bok oraz tylna oś ciężarowego Renault, a także pobocze i część przydrożnego rowy. Straty oszacowano na 40 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 80 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

03.10.2017

 • Na ul. Westerplatte w Opocznie, we wczesnych godzinach porannych, prawdopodobnie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Daewoo Lanos oraz Ford Focus. Działania strażaków polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zakręceniu zaworu butli LPG w Daewoo oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po zdarzeniu. Poszkodowani, po przebadaniu przez ZRM, zostali przewiezieni do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległy karoserie samochodów osobowych. Zarówno straty, jak i uratowane mienie oszacowano na 3 tys. zł.

04.10.2017

 • W Bukowcu Opoczyńskim, prawdopodobnie na skutek niedostosowania przez kierującego prędkości do panujących warunków, samochód osobowy Fiat Seicento wypadł z łuku drogi wprost do rowu. W chwili przyjazdu na miejsce dwóch zastępów PSP osoba poszkodowana w zdarzeniu znajdowała się wewnątrz pojazdu, bez widocznych obrażeń, jednak uskarżająca się na ból w okolicach klatki piersiowej. Działania podjęte przez strażaków polegały na odłączeniu akumulatora w pojeździe, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, neutralizacji i sorpcji płynów eksploatacyjnych pojazdu oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po kolizji drogowej. Poszkodowany mężczyzna został przekazany pod opiekę ZRM, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód oraz prawy bok Fiata Seicento. Poniesione straty oszacowano wstępnie na 3 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 1 tys. zł.
 • Na klatce schodowej wielorodzinnego budynku mieszkalnego na ul. Przemysłowej w Opocznie, prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia doszło do pożaru skrzynki kablowej. Działania trzech zastępów PSP przybyłych na miejsce polegały na ugaszeniu pożaru skrzynki, przewietrzeniu klatki schodowej budynku oraz wykonaniu pomiaru miernikiem wielogazowym – nie stwierdzono zagrożeń.
 • W Opocznie na ul. Piotrkowskiej, prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Skoda Fabia i BMW. W chwili przyjazdu na miejsce zastępu PSP i OSP BMW znajdował się na jezdni, natomiast Skoda w rowie. Cztery osoby podróżujące pojazdami znajdowały się poza nimi, bez widocznych obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w Skodzie, neutralizacji i sorpcji substancji ropopochodnej z jezdni. Osoby podróżujące pojazdami odmówiły udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ prawy bok i przód BMW oraz przód i prawy bok Skody. Poniesione straty zostały oszacowane na 15 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 30 tys. zł.

W dniach od 5 do 7 października strażacy PSP i OSP usuwali skutki orkanu, który przeszedł przez teren powiatu opoczyńskiego. Do zadań strażaków należało przede wszystkim usuwanie złamanych konarów i drzew powalonych na drogi. Do tego typu zdarzeń straż dysponowano 36 razy. Ponadto strażacy sześciokrotnie zabezpieczali uszkodzone częściowo dachy i poszycia dachowe budynków mieszkalnych. Interwencje te miały miejsce w Grębenicach (gm. Sławno), Opoczno, Libiszów (gm. Opoczno), Zachorzów (gm. Sławno), Dzielna (gm. Opoczno) oraz Radzice Duże (gm. Drzewica). Straż zabezpieczała także wyrwane okno dachowe w budynku mieszkalnym w miejscowości Mniszków. Również sześciokrotnie interweniowano przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków gospodarczych w Woli Załężnej (gm. Opoczno), Feliksowie (gm. Paradyż), Radoni (gm. Mniszków), Porębie (gm. Żarnów), Prucheńsku Małym (gm. Mniszków) oraz w Wygnanowie (gm. Opoczno). Strażacy zabezpieczali również uszkodzone poszycie dachowe budynku szkoły w Wójcinie. Straż zadysponowano do zabezpieczenia stropu budynku mieszkalnego w Prymusowej Woli – pod wpływem działania silnego wiatru zawaleniu uległ szczyt budynku. Strażacy prowadzili także działania przy zabezpieczaniu zerwanych i uszkodzonych przez drzewa linii energetycznych, szczególnie na terenach gmin Paradyż, Drzewica, Opoczno, Sławno, Białaczów i Żarnów. Tego rodzaju zdarzenia obejmowały 15 wyjazdów. Strażacy byli pięciokrotnie dysponowani do wypompowania wody z zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych: dwukrotnie w miejscowościach Wólka Karwicka i Mroczków Gościnny oraz w miejscowości Mroczków Duży (gm. Opoczno). Strażacy OSP usuwali z jezdni powalony metalowy płot utrudniający przejazd.

Podczas wykonywania prac przy liniach energetycznych doszło do porażenia prądem pracowników Pogotowia Energetycznego, znajdujących się w koszu podnośnika hydraulicznego. W wyniku braku technicznej możliwości opuszczenia kosza na ziemię strażacy kolejno ewakuowali poszkodowanych mężczyzn przy użyciu podnośnika na noszach. Obaj mężczyźni zostali przekazani pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego. Jeden z poszkodowanych został przetransportowany do szpitala.

W sumie strażacy PSP i OSP interweniowali aż 74 razy.

 • usuwanie powalonych drzew i konarów: 36
 • zabezpieczanie dachów: 14 (budynki mieszkalne: 7, budynki gospodarcze: 6, szkoła: 1)
 • zabezpieczenie zerwanych i uszkodzonych linii energetycznych: 16
 • wypompowywanie wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych: 5
 • zabezpieczenie uszkodzonego szczytu domu: 1
 • usunięcie ogrodzenia z drogi: 1
 • porażenie prądem: 1

06.10.2017

 • W miejscowości Anielin (gm. Poświętne), prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do dachowania samochodu osobowego Citroen Xara. W chwili przyjazdu na miejsce jednego zastępu PSP i jednego OSP pojazd biorący udział w zdarzeniu znajdował się na poboczu drogi na dachu. Osoby podróżujące Citroenem znajdowały się poza pojazdem i odmówiły udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz odłączenie akumulatora w pojeździe. W wyniku dachowania uszkodzeniu uległa karoseria samochodu osobowego Citroen Xara. Poniesione straty oszacowano na 10 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (09.10.2017)

07.10.2017

 • Jeden zastęp OSP został zadysponowany do usunięcia z jezdni plamy płynów po potrąceniu dzików przez samochód ciężarowy w miejscowości Sielec (gm. Żarnów).
 • Zastęp PSP został zadysponowany do udzielenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego pomocy w zniesieniu osoby poszkodowanej, w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, z trzeciego piętra budynku mieszkalnego do karetki.

08.10.2017

 • W miejscowości Skronina (gm. Białaczów) doszło prawdopodobnie do podtrucia tlenkiem węgla młodego mężczyzny. W chwili przyjazdu na miejsce zadysponowanego zastępu PSP i OSP poszkodowany znajdował się pod opieką ZRM. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wykonaniu pomiarów miernikiem wielogazowym. Po wykryciu obecności tlenku węgla przewietrzono pomieszczenia budynku mieszkalnego, wygaszono ogień w kuchni kaflowej, a następnie ponownie wykonano pomiar. Właścicielom mieszkania zalecono wykonanie przeglądu przewodu kominowego i wentylacyjnego przed ponownym użyciem pieca.
 • W miejscowości Żarnów, prawdopodobnie na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych – Mazda 6 oraz Skoda Octavia. W chwili przyjazdu na miejsca jednego zastępu PSP i jednego OSP pojazdy znajdowały się na poboczu drogi. Kierujący pojazdami odmówili udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatorów w pojazdach, sorpcja substancji ropopochodnej oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po kolizji. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód Mazdy, tył Skody oraz fragment barierek przy jezdni. Straty oszacowano na 5 tys. zł.
 • W Drzewicy na ul. Kilińskiego, na skutek pęknięcia rury wodociągowej, doszło do wydobywania się wody spod asfaltu i spływania do kanału burzowego. Do zadań strażaków OSP należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wygrodzenie terenu taśmą ostrzegawczą, zabezpieczenie terenu workami z piaskiem w celu zatamowania rozprzestrzeniania się wody, wypompowanie wody ze studzienki kanalizacyjnej umożliwiając zakręcenie zasuwy oraz zakręcenie zaworu zasuwy instalacji wodociągowej.

 

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

 • KP PSP Opoczno
 • Kategoria: Kronika policyjna
 • Odsłony: 1280

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

W okresie od 25 września do 1 października 2017 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

25.09.2017

 • W godzinach porannych odebrano zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego zaparkowanego na osiedlu w miejscowości Mroczków Gościnny, dyżurny stanowiska kierowania niezwłocznie zadysponował dwa zastępy z JRG Opoczno oraz dwa zastępy z najbliższych jednostek OSP (Kraszków, Dzielna). Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów stwierdzono pożar przedziału kabinowego samochodu osobowego. Działania ratowniczo gaśnicze polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się samochód.
 • Jeden zastęp z OSP Drzewica został zadysponowany do zalanej piwnicy w budynku szkoły w Krzczonowie. Działania polegały na wypompowaniu z wody z zalanych pomieszczeń.
  Jeden zastęp z JRG Opoczno usuwał gniazdo szerszeni znajdujące się na drzewie na terenie szkoły podstawowej w miejscowości Skronina.

26.09.2017

 • W miejscowości Dęborzeczka (gm. Poświętne) prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – VW Golf oraz Audi A4. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu zaworu butli instalacji LPG w VW Golf, usunięciu drzwi w Audi w celu wykonania dostępu do poszkodowanego mężczyzny, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, sorpcji plamy substancji ropopochodnej oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po zdarzeniu drogowym. Osoby poszkodowane zostały przekazane przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który przetransportował je do szpitala. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległ przód VW Golf oraz lewy bok Audi A4. Straty oszacowano na 7 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 10 tys. zł.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

 • Jeden zastęp OSP został zadysponowany do usunięcia gniazda szerszeni znajdującego się na strychu budynku mieszkalnego w miejscowości Antoniówka (gm. Sławno). 
 • Jeden zastęp PSP i dwa OSP zostały zadysponowane do pożaru balotów słomy w stercie znajdującej się na polu w miejscowości Białaczów. W wyniku pożaru spłonęły dwa baloty, których wartość oszacowano na 200 zł.

27.09.2017

 • Dwa zastępy PSP zostały zadysponowane do usunięcia nadłamanego konaru drzewa zwisającego nad budynkiem stanicy harcerskiej w miejscowości Miedzna Murowana (gm. Żarnów).

28.09.2017

 • W miejscowości Krasik (gm. Paradyż), prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia osobowej Hondy z ciężarówką marki Scania. Po przybyciu na miejsce jednego zastępu PSP i jednego OSP, samochody znajdowały się na jezdni. Kierowcy obu pojazdów znajdowali się poza nimi i nie wymagali pomocy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w samochodzie osobowym, zakręceniu zaworu butli LPG oraz uprzątnięciu pozostałości po kolizji. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód i lewy bok Hondy, dwa lewe koła ciągnika siodłowego i lewe koło naczepy samochodu ciężarowego oraz fragment barierek przy jezdni. Poniesione straty oszacowano na 25 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 50 tys. zł.
 • W Krzczonowie (gm. Drzewica), prawdopodobnie w wyniku niezachowania przez kierującego należytej ostrożności, samochód osobowy Citroen uderzył w betonowe ogrodzenie przy jednej z posesji, a następnie w murowany garaż. Poszkodowany kierowca samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem straży. Działania dwóch zastępów PSP i jednego OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, odłączeniu akumulatora w pojeździe, zabezpieczeniu uszkodzonej konstrukcji garażu, usunięciu pojazdu z miejsca zdarzenia oraz sprzątnięciu pozostałości po wypadku drogowym. Poszkodowany mężczyzna został przekazany pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego, a następnie przetransportowany do szpitala. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległ przód Citroena, część betonowego ogrodzenia oraz murowany garaż. Straty zostały oszacowane na 30 tys. zł, zaś uratowane mienie na 10 tys. zł. 

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

29.09.2017

 • Trzy zastępy PSP i jeden OSP zostały zadysponowane do usunięcia plamy oleju silnikowego z jezdni na ul. Przemysłowej w Opocznie.

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

 • W miejscowości Libiszów (gm. Opoczno), prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Kia Carens i Opel Astra. Do działań strażaków należało odłączenie akumulatorów w pojazdach, zakręcenie zaworu butli instalacji LPG w Oplu, sorpcja plamy substancji ropopochodnej oraz uprzątnięcie z jezdni pozostałości po zdarzeniu drogowym. W wyniku kolizji zniszczeniu uległ przód i dach samochodu osobowego Kia Carens oraz lewy bok Opla. Poniesione straty oszacowano na 30 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 50 tys. zł. 

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

 • W Bronowie (gm. Żarnów), prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Honda City oraz Toyota Avensis. Na miejsce zdarzenia zadysponowano jeden zastęp PSP i trzy zastępy OSP. W chwili przybycia pierwszego zastępu trzy osoby poszkodowane znajdowały się poza pojazdami, jednak jedna osoba pozostawała w samochodzie osobowym Honda. Działania strażaków polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po zdarzeniu drogowym. Osoby poszkodowane zostały zabrane przez przybyłe ZRM do szpitali. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległ przód i lewy bok Hondy, przód i lewy bok Toyoty oraz szyba czołowa Audi A4, nie biorącego udziału w zdarzeniu, uszkodzona przez oderwaną część tarczy hamulcowej jednego z pojazdów. Straty poniesione w wyniku zdarzenia oszacowano na 30 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 10 tys. zł. 

Raport Państwowej Straży Pożarnej (04.10.2017)

30.09.2017

 • W Opocznie na ul. Leśnej doszło do zdarzenia z udziałem trzech samochodów osobowych – Opel Astra, Volvo V40 oraz Audi A3. W chwili przyjazdu na miejsce dwóch zastępów PSP dwa pojazdy znajdowały się na jezdni, natomiast trzeci na terenie jednej z posesji. Cztery osoby podróżujące pojazdami po przebadaniu przez ZRM zostały zabrane do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zakręceniu zaworu butli LPG w Audi, neutralizacji i sorpcji plamy substancji ropopochodnej oraz uprzątnięciu z jezdni pozostałości po zdarzeniu drogowym. W wyniku zdarzenia zniszczeniu uległo całe nadwozie samochodu osobowego Opel Astra, całe nadwozie Volvo, przód, tył oraz lewy bok Audi A3 oraz siatka ogrodzeniowa przy jednej z posesji na ul. Leśnej. Poniesione straty zostały oszacowane na 25 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 10 tys. zł.

01.10.2017

 • W miejscowości Zameczek (gm. Opoczno), prawdopodobnie na skutek niezachowania przez kierującego należytej ostrożności, samochód osobowy Toyota Corolla wypadł z jezdni na brzeg rzeki. W chwili przyjazdu na miejsce jednego zastępu PSP kierowca pojazdu, bez widocznych obrażeń, znajdował się pod opieką policji. Do działań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatora w pojeździe oraz neutralizacja i sorpcja substancji ropopochodnej. Osoba poszkodowana została zabrana przez przybyły na miejsce służbę medyczną do szpitala. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód, bok i podwozie samochodu Toyota Corolla oraz stalowe barierki mostu. Poniesione straty oszacowano na 20 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 10 tys. zł.

02.10.2017

 • We wczesnych godzinach porannych, jeden zastęp PSP został zadysponowany do usunięcia przewróconego drzewa blokującego drogę w Idzikowicach (gm. Drzewica).

Reklama