Opoczno a ŁSSE

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mapa terenów inwestycyjnych ŁSSE

W grudniu ub.r. natknąłem się na artykuł mówiący o kolejnych zezwoleniach na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Będąc ciekawym, czy i kto zainwestuje w okolicach Opoczna odwiedziłem stronę ŁSSE. I co zobaczyłem? Opoczna nie ma na mapie terenów inwestycyjnych! Najbliższe gminy to Paradyż i Sławno.

Drążąc temat odnalazłem informacje z początku 2010 roku o Podstrefie Opoczno. Okazuje się, że Grupa Paradyż miała zainwestować w naszej gminie 25 000 000 PLN (słownie dwadzieścia pięć milionów złotych) na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i do końca 2013 roku powiększyć zatrudnienie o 30 (słownie: trzydzieści) osób.

W 2011 roku natomiast Opoczno III otrzymało zgodę na wybudowanie nowych magazynów i uruchomienie centrum badawczo rozwojowego. Inwestycja warta ok. 140 mln zł miała dać 145 miejsc pracy. Przypomnijmy, że w międzyczasie miały tam miejsce liczne zwolnienia na produkcji. 

Tak wyglądał nasz epizod w burzliwym życiu ŁSSE.

Nasuwa się więc pytanie: Dlaczego Opoczno nie jest objęte przez ŁSSE? Wielu z Was zada pytanie, dlaczego samorządowcy nie robią nic w tym kierunku. Jak się okazuje, Gmina Opoczno nie posiada terenów inwestycyjnych. To znaczy posiada i jest ich sześć o łącznej powierzchni ponad 320 ha, lecz grunty, które one obejmują, są własnością prywatną.

A podobno nie dzieli się skóry na niedźwiedziu...

Oto lista terenów inwestycyjnych w gminie Opoczno:

  • Teren numer 1 w znacznej większości niezabudowany, położony w Opocznie przy ul. Przemysłowej (część pół-nocnej obwodnicy miasta, stanowiącej połączenie drogi krajowej Nr 12 z drogą wojewódzką nr 726 Opoczno-Rawa Maz.), powierzchnia ok. 221,28 ha.

  • Teren numer 2 - niezabudowany, położony w Opocznie przy ul. Inowłodzkiej (droga wojewódzka Opoczno - Rawa Maz., połączenie z trasą katowicką do Warszawy), powierzchnia ok. 13 ha.

  • Teren numer 3 - niezabudowany, położony w Opocznie przy drodze krajowej Piotrków Tryb. - Radom - Lublin, powierzchnia 4,2 ha.

  • Teren numer 4 - niezabudowany, położony w Januszewicach w odległości 400m. od drogi krajowej Piotrków Tryb. - Radom - Lublin i 3 km od granic Opoczna, powierzchnia ok. 8,8 ha.

  • Teren numer 5 - niezabudowany, położony przy drodze wojewódzkiej Opoczno - Rawa Mazowiecka w odległości 7 km od Opoczna, powierzchnia ok. 56 ha

  • Teren numer 6 - niezabudowany, położony przy drodze wojewódzkiej Opoczno - Rawa Mazowiecka w odległości 9 km od Opoczna, powierzchnia ok. 16,8 ha 

(źródło: Oficjalne dane UM Opoczno zaczerpnięte z um.opoczno.pl.)

Obawiam się także, iż właściciele gruntów objętych terenami inwestycyjnymi nie zdają sobie sprawy z tego, że ktoś rozporządził ich własnością. A co w sytuacji, gdy któryś z właścicieli zdecyduje, że nie sprzeda?

Poza tym, czy działania polegające na pozyskaniu terenów inwestycyjnych nie powinny się rozpocząć od zakupu gruntów przez gminę? Zapobiegło by to wielu nieprawidłowościom i nadużyciom, o których słyszeliśmy w związku z gruntami pod obwodnicę Opoczna. Nikt nikomu nic nie udowodnił, ale ABW otrzymało sygnał, że w Opocznie dzieje się źle. Nie ukrywam, iż mam nadzieję, że jeszcze nas odwiedzą.

P.S.

Jedyny teren będący w posiadaniu miasta, na którym mógłby rozwinąć skrzydła Cersanit lub inny poważny inwestor, został sprzedany kilka lat temu firmom nie planującym żadnych inwestycji.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.