Co wolno rowerzyście?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Co wolno rowerzyście?Lato w pełni, rowerzyści na ulicach i chodnikach, a my coraz częściej czytamy artykuły, w których psioczy się na rowerzystów. Narzekają na nich kierowcy oraz piesi. Sam często widzę rowerzystów jeżdżących slalomem pomiędzy pieszymi, czy nagle hamujący samochód, bo rozpędzony rower wjeżdża na "zebrę". Myślę, że warto przypomnieć kilka przepisów i reguł, do których użytkownicy jednośladów stosować się powinni, a tego nie robią.

Na początku należy zwrócić uwagę na to, że część rowerzystów to osoby nieposiadające dokumentu uprawniającego do prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu. Z tym wiąże się brak znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego, a co za tym idzie stwarzanie zagrożenia zarówno na drodze, jak i na chodniku. Swoją wiedzę o przepisach w dużej mierze czerpią z artykułów prasowych, w których zazwyczaj mowa wyłącznie o zwiększeniu przywilejów dla rowerzystów.

Autorzy często jednak zapominają dopisać informacje o okolicznościach i sytuacjach, w których uprawnienia te obowiązują. Zapominają również dodać, że obok praw, rowerzyści mają również obowiązki.

Rowerem po jezdni

Według polskich przepisów osoba kierująca rowerem jest zobowiązana do korzystania z drogi rowerowej bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku takiej możliwości rowerzysta może korzystać z pobocza jezdni. Jeśli nie ma pobocza bądź nie nadaje się ono do jazdy, to wówczas dopuszcza się korzystanie przez rowerzystę z jezdni.

Przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkich użytkowników dróg. Nie ma znaczenia, czy poruszamy się samochodem, motocyklem czy rowerem.

Obowiązki rowerzystów:

 • Rowerzysta, podobnie jak motocyklista i każdy inny użytkownik dróg zobowiązany jest do poruszania się przy prawej krawędzi (od strony krawężnika :-) )
 • Na skrzyżowaniu rowerzysta ma obowiązek jechać środkiem pasa. Przepis ten ma zapobiec sytuacjom, kiedy wyprzedzający rowerzystę pojazd, skręcając w prawo, zajedzie mu drogę.
 • Rowerzysta, podobnie jak inni użytkownicy dróg, ma obowiązek sygnalizowania zmiany kierunku jazdy. Jeśli rower nie jest wyposażony w kierunkowskazy, zamiar taki należy zasygnalizować poprzez wyciągnięcie ręki.
 • Jeśli na rowerze przewozimy dziecko, musi ono być  umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rowerzysta ma prawo wyprzedzać wolno jadące pojazdy. Obecnie manewr wyprzedzania samochodu rowerzysta może wykonać z prawej strony. Kierowca samochodu, skręcający w prawo i widzący rowerzystę jest zobowiązany ustąpić mu pierwszeństwa.

Jeśli jedziemy ze znajomymi na wycieczkę rowerową, musimy pamiętać o tym, że liczba rowerów w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15, zaś odległość pomiędzy kolumnami nie może być mniejsza niż 200 metrów.

Przepisy zabraniają też jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach oraz czepiania się pojazdów.

Rowerzystom nie wolno poruszać się obok siebie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy jadący obok siebie rowerzyści nie utrudniają ruchu i nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Często widzimy rowerzystów ze słuchawkami w uszach. Przepisy nie zabraniają takich zachowań, lecz warto wziąć pod uwagę własne bezpieczeństwo. Słuchając muzyki możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu, klaksonu, czy sygnału pojazdu uprzywilejowanego.

Pod prąd na jednokierunkowej – przepisy ruchu drogowego nie dopuszczają poruszania się rowerów „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych. Możliwe jest to wyłącznie gdy na jezdni wytyczony jest kontrapas lub znak B-1 (Zakaz wjazdu) uzupełniony jest tabliczką T-22 „Nie dotyczy rowerów”

Znak pionowy C-13/C16 - wskazujący ruch rowerów lewą stroną drogi i ruch pieszych prawą stroną drogiRowerem po chodniku

Ogólnie rzecz ujmując, rowerzysta nie może poruszać się po chodniku. Przepisy ruchu drogowego zezwalają na to w szczególnych przypadkach i jest to obarczone pewnymi ograniczeniami. Po chodniku rowerzysta może się poruszać, ale tylko wtedy gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem – tego wyjaśniać nie trzeba
 • gdy samochody poruszające się jezdnią mogą poruszać się szybciej niż 50 km/h i jednocześnie brak jest wydzielonej ścieżki rowerowej, a chodnik jest szerszy niż 2 metry.

  W większości miast, a w szczególności w Opocznie, przepisy ograniczają samochodom jazdę z większą, niż z podaną wyżej prędkością. W związku z powyższym, gdy nie są spełnione wszystkie podane w przepisie warunki, rowerzyście nie wolno poruszać się po chodniku!

 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

  W tym wypadku nie ważne jak szeroki jest chodnik

Znak poziomy P-11 - Przejazd dla rowerówPonadto, gdy kierujący rowerem porusza się po chodniku jest zobowiązany jechać wolno, zachować szczególna ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Znak pionowy D-6a - przejazd dla rowerówPamiętać należy również, że gdy jadąc chodnikiem, musimy przekroczyć ulicę, nie wolno przejeżdżać przez jezdnię przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem! Podobnie sytuacja wygląda, gdy kończy się ścieżka rowerowa, a przejazd dla rowerów nie jest wyznaczony.
Przejazd przez jezdnię możliwy jest tylko i wyłącznie przez wyznaczone przejazdy dla rowerów, które oznaczone są odpowiednio znakami P-11 oraz D-6a.


No i jeszcze jedna ważna rzecz, o której część rowerzystów zapomina. Rower musi być wyposażony w światła.  Obowiązkowe światła na rowerze:

 • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, lub dynamo,
 • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
 • co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym (od 2002 roku) światłem,
 • kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Pamiętajcie rowerzyści – zarówno na jezdni, jak i na chodniku jesteście gośćmi. Nawet jeśli macie pierwszeństwo, zachowajcie ostrożność. W starciu z samochodem macie mniejsze szanse. Zwolnijcie, zatrzymajcie się dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.

Znak poziomy P-23 - Droga dla rowerówPiesi na ścieżkach.

Wielokrotnie spotykam rowerzystów poruszających się po chodnikach, pomimo wyznaczonej ścieżki rowerowej. Często zdarza się to ze względu na zaparkowane na niej samochody, czy pieszych, którzy nie zważając na nic, poruszają się po pasie dla rowerów. Są też i grupy przyjaciół, czy całe rodziny, które podążają chodnikiem „tyralierą” nie patrząc, czy z naprzeciwka ktoś nadchodzi, zmuszając jednocześnie do zejścia na ścieżkę, lub nierzadko sami blokują drogę rowerzystom.

Pieszy ma prawo poruszać się po drodze dla rowerów tylko i wyłącznie, gdy w danym miejscu nie ma chodnika lub pobocza, lub korzystanie z nich jest niemożliwe. Wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnospraawnej, ma obowiązek ustąpić miejsca rowerzyście.

Pamiętajcie piesi:
Jeśli przy chodniku wyznaczony jest pas dla rowerów, który odróżnia się kolorem nawierzchni i często oznaczony jest znakiem poziomym P-23, nie chodźmy po nim. Wchodząc na drogę dla rowerów narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo. Jak sama nazwa mówi, jest to droga dla rowerów, a wejście na nią, to jak wejście na jezdnię.

Artykuł oparty o Ustawę Prawo o ruchu drogowym. Stan prawny: lipiec 2014 roku.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.