Założyła się z koleżanką. Odpowie przed sądem dla nieletnich
Nieletnia dziewczynka, odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Opocznie za oszustwo jakiego się dopuściła w jednym ze sklepów. Przypominamy osoba, która ukończyła 13-lat musi liczyć się z odpowiedzialnością prawną za popełnione czyny karalne.
Nieprzemyślane decyzje często niosą za sobą poważne konsekwencje. Przekonała się o tym 14-letnia mieszkanka powiatu opoczyńskiego.
Dziewczynka, w jednym ze sklepów w Opocznie, zakupiła ciastka. Niestety przy kasach samoobsługowych zamiast zapłacić za wybrany towar nabiła na kasę inny, tańszy towar. Takie zachowanie to oszustwo. W przypadku tego rodzaju czynu zabronionego, wartość towaru nie ma znaczenia.
Choć straty sklepu wyniosły jedynie niewiele ponad 3 złote, zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawę policjanci będą musieli przekazać pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opocznie.
W rozmowie z policjantami, 14-latka opowiedziała, że założyła się z koleżanką i dlatego nabiła na kasę mniejszą cenę za wybrany towar.
Przypominamy!
Osoby nieletnie podlegają w określonych warunkach odpowiedzialności za popełnione czyny karalne.
Wobec nieletniego przewidziane są środki wychowawcze lub poprawcze.
Środki takie nie są karą, ale mają za zadanie u nieletniego wywołać korzystne zmiany zachowaniu i usposobieniu młodej osoby.
Sprawami z udziałem osób nieletnich zawsze zajmuje się Sąd Rodzinny i Nieletnich.
Środki wychowawcze i poprawcze, które może zastosować Sąd Rodzinny.
- udzielenie upomnienia;
- zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia;
- ustanowienie nadzoru odpowiedzialnego rodziców lub opiekuna;
- ustanowienie nadzoru organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego;
- zastosowanie nadzoru kuratora;
- skierowanie do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją;
- orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów;
- orzeczenie przepadku rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego;
- orzeczenie umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;
- orzeczenie umieszczenia w zakładzie poprawczym.
- Szczegóły
- KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień
- Kategoria: Kronika policyjna
- Opublikowano: - Maj 30, 2022
- Odsłony: 2613