Założyła się z koleżanką. Odpowie przed sądem dla nieletnich

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nieletnia dziewczynka, odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Opocznie za oszustwo jakiego się dopuściła w jednym ze sklepów. Przypominamy osoba, która ukończyła 13-lat musi liczyć się z odpowiedzialnością prawną za popełnione czyny karalne.

Nieprzemyślane decyzje często niosą za sobą poważne konsekwencje. Przekonała się o tym 14-letnia mieszkanka powiatu opoczyńskiego.

Dziewczynka, w jednym ze sklepów w Opocznie, zakupiła ciastka. Niestety przy kasach samoobsługowych zamiast zapłacić za wybrany towar nabiła na kasę inny, tańszy towar. Takie zachowanie to oszustwo. W przypadku tego rodzaju czynu zabronionego, wartość towaru nie ma znaczenia.

Choć straty sklepu wyniosły jedynie niewiele ponad 3 złote, zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawę policjanci będą musieli przekazać pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opocznie.

W rozmowie z policjantami, 14-latka opowiedziała, że założyła się z koleżanką i dlatego nabiła na kasę mniejszą cenę za wybrany towar.

 

Przypominamy!
Osoby nieletnie podlegają w określonych warunkach odpowiedzialności za popełnione czyny karalne.
Wobec nieletniego przewidziane są środki wychowawcze lub poprawcze.
Środki takie nie są karą, ale mają za zadanie u nieletniego wywołać korzystne zmiany zachowaniu i usposobieniu młodej osoby.
Sprawami z udziałem osób nieletnich zawsze zajmuje się Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Środki wychowawcze i poprawcze, które może zastosować Sąd Rodzinny.

  • udzielenie upomnienia;
  • zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia;
  • ustanowienie nadzoru odpowiedzialnego rodziców lub opiekuna;
  • ustanowienie nadzoru organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego;
  • zastosowanie nadzoru kuratora;
  • skierowanie do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją;
  • orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów;
  • orzeczenie przepadku rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego;
  • orzeczenie umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;
  • orzeczenie umieszczenia w zakładzie poprawczym.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.