Tragiczne skutki nieprawidłowego włączania się do ruchu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Policjanci z opoczyńskiej komendy, wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność. Przed nami Święta Wielkanocne, na drogach spodziewany jest wzmożony ruch pojazdów. Zadbajmy o to, by podróż była bezpieczna.

Dyżurny opoczyńskiej komendy, 13 kwietnia 2022 roku po godz. 14.00, otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem motocyklisty i samochodu osobowego. Na miejsce zostały skierowane wszystkie służby ratunkowe.
Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że 19- letni kierowca hondy, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 17- letniemu kierującemu motocyklem yamaha.


W wyniku wypadku, 17- latek Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym został przetransportowany do szpitala w Kielcach. Kierowca Hondy był trzeźwy. Policjanci, zabezpieczyli wszelkie ślady, ustalili świadków zdarzenia. Sprawę prowadzą policjanci z wydziału Dochodzeniowo- Śledczego opoczyńskiej komendy.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Apelujemy do wszystkich kierujących o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego, ale również o spokojną, kulturalną jazdę i respektowanie praw innych użytkowników drogi, w szczególności tych, których nie chroni karoseria pojazdu.


Uwaga! Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

 • Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu
 • Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
  - na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu,
  - z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  - na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  - na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  - na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  - pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
 • W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu
 • Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza. Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu
 • Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze.

Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

 • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.