Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego rowerzysty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

6 września o godznie 10.10, mieszkaniec Opoczna, na ulicy Piotrkowskiej w Mniszkowie, zauważył jadącego rowerem nietrzeźwego mężczyznę. Bez wahania podjął decyzję o powstrzymaniu go od dalszej jazdy. Na miejsce wezwani zostali policjanci. Mundurowi zbadali stan trzeźwości 39 letniego rowerzysty. Okazało się, że ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Warto przypomnieć żelazną zasadę: Po alkoholu nie siadamy za żadną kierownicą – także rowerową!

Wielu rowerzystów zapomina o tym, że ich także obowiązują przepisy Kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym oraz wszystkich innych przepisów prawnych. Wypity alkohol na rowerzystę działa tak samo destrukcyjnie jak na kierowcę samochodu. Zaburza motorykę, spowalnia czas reakcji, uniemożliwia właściwą zdolność do oceny sytuacji na drodze. Sprawia, że kierowca ma problemy z prawidłowym wykonaniem manewrów, a w skrajnych przypadkach nawet z zachowaniem równowagi, co dla kierującego rowerem może być śmiertelnym zagrożeniem. Wówczas może dojść do upadku, spowodowania kolizji lub tragicznego w skutkach wypadku.

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest w Polsce zabroniona, informuje o tym artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń, odnoszący się do kierujących pojazdami (zarówno mechanicznymi, jak i innymi) po użyciu alkoholu.

Surowe kary grożą rowerzyście, który spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W takim przypadku sąd może nałożyć karę grzywny, aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne nawet do 3 lat.


Policja dziękuje mieszkańcowi Opoczna za reakcję i udaremnienie dalszej jazdy po drodze krajowej nr 12 w Mniszkowie nietrzeźwemu rowerzyście.
Pamiętajmy, że pijany kierowca jednośladu stwarza poważne zagrożenie dla samego siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.