Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego rowerzysty

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Policja Opoczno   nietrzeźwy kierujący   nietrzeźwy rowerzysta   obywatelskie zatrzymanie  

6 września o godznie 10.10, mieszkaniec Opoczna, na ulicy Piotrkowskiej w Mniszkowie, zauważył jadącego rowerem nietrzeźwego mężczyznę. Bez wahania podjął decyzję o powstrzymaniu go od dalszej jazdy. Na miejsce wezwani zostali policjanci. Mundurowi zbadali stan trzeźwości 39 letniego rowerzysty. Okazało się, że ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Warto przypomnieć żelazną zasadę: Po alkoholu nie siadamy za żadną kierownicą – także rowerową!

Wielu rowerzystów zapomina o tym, że ich także obowiązują przepisy Kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym oraz wszystkich innych przepisów prawnych. Wypity alkohol na rowerzystę działa tak samo destrukcyjnie jak na kierowcę samochodu. Zaburza motorykę, spowalnia czas reakcji, uniemożliwia właściwą zdolność do oceny sytuacji na drodze. Sprawia, że kierowca ma problemy z prawidłowym wykonaniem manewrów, a w skrajnych przypadkach nawet z zachowaniem równowagi, co dla kierującego rowerem może być śmiertelnym zagrożeniem. Wówczas może dojść do upadku, spowodowania kolizji lub tragicznego w skutkach wypadku.

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest w Polsce zabroniona, informuje o tym artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń, odnoszący się do kierujących pojazdami (zarówno mechanicznymi, jak i innymi) po użyciu alkoholu.

Surowe kary grożą rowerzyście, który spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W takim przypadku sąd może nałożyć karę grzywny, aresztu oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne nawet do 3 lat.


Policja dziękuje mieszkańcowi Opoczna za reakcję i udaremnienie dalszej jazdy po drodze krajowej nr 12 w Mniszkowie nietrzeźwemu rowerzyście.
Pamiętajmy, że pijany kierowca jednośladu stwarza poważne zagrożenie dla samego siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

ZWIŃ

Proponowane artykuły: