Wiecznie żywa pamięć

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

We wtorek, 10 września, przedstawiciele Gminy Opoczno oraz Gminy Poświętne na czele z Tomaszem Łuczkowskim, zastępcą burmistrza Opoczna, i Michałem Franasem, wójtem Gminy Poświętne, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku znajdującym się przy drodze z Opoczna do Inowłodza. Pomnik upamiętnia bohaterską postawę kpr. pchor. Władysława Dawgierta oraz zwycięską potyczkę Wojska Polskiego z najeźdźcą niemieckim z dnia 10 września 1939 roku.

Podczas tego zdarzenia śmierć poniósł Wilhelm Fritz von Roettig - generalny inspektor Żandarmerii III Rzeszy, generał SS i Policji. Należy zaznaczyć, że był to pierwszy oficer w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej.

Po stronie polskiej śmierć poniósł dowódca kpr. pchor. Władysław Dawgiert z 77 Pułku Piechoty. Mając 22 lata został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Delegacja obu gmin udała się na cmentarz parafialny w Kraśnicy, gdzie jest ekshumowany Władysław Dawgiert. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze oraz zmówiono modlitwę.

W uroczystości przy pomniku znajdującym się przy drodze z Opoczna do Inowłodza udział wzięła również grupa rekonstrukcyjna Batalion Tomaszów z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.