Promocja „Wspomnień z lat młodości i wojny” Józefa Woźniaka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

„Wspomnienia z lat młodości i wojny” to tytuł najnowszego wydawnictwa Muzeum Regionalnego w Opocznie. Autorem wspomnień jest rodowity opocznianin Józef Woźniak a publikację przygotował i opracował Wiktor Pietrzyk.

Promocja książki odbyła się 17 stycznia 2020 r. w Muzeum i połączona była z obchodami przypadającej na ten dzień 75. rocznicy zakończenia działań wojennych II wojny światowej w regionie opoczyńskim. W hołdzie opoczyńskim ofiarom II wojny światowej złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Zamkowym. 

Gośćmi uroczystości byli między innymi opoczyńscy kombatanci, płk Marian Zach – Kustosz Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, dr Krzysztof Nawrocki – wójt Gminy Żarnów, Zdzisław Miękus – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, Jerzy Misiurski – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie, Marek Zieliński – dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie, Grzegorz Mikucki – radny Rady Gminy Sławno, Andrzej Kobalczyk – były dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Marcin Szymański – prezes Towarzystwa Fortyfikacyjnego „Linia Pilicy” a także licznie reprezentowana rodzina Woźniaków.

Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją Wiktora Pietrzyka na temat wydarzeń, które w styczniu 1945 r. rozgrywały się w regionie opoczyńskim. Prelekcja została wzbogacona prezentacją zawierającą ciekawe i w większości nie publikowane materiały kartograficzne i fotograficzne z tego okresu.

Następnie swoimi wspomnieniami ze stycznia 1945 r. z gośćmi podzielił się Józef Woźniak. W niezwykle obrazowy sposób opowiedział o wkraczaniu żołnierzy Armii Czerwonej do Opoczna 17 stycznia. Przedstawił także zapamiętane przez siebie dramatyczne wydarzenia z 20 stycznia 1945 r., w wyniku których na krótko Opoczno znów zostało zajęte przez Wehrmacht.

Wiktor Pietrzyk wraz z autorem wspomnień opowiedzieli również jak wyglądała praca nad opracowaniem i przygotowaniem publikacji do druku. Można było się również dowiedzieć czego jeszcze, oprócz końcowego etapu wojny, dotyczą „Wspomnienia z lat młodości i wojny”. Warto dodać, że można w nich przeczytać między innymi na temat życia codziennego rodziny Woźniaków w przedwojennym Opocznie, trudnych latach wojny i niemieckiej okupacji czy odbudowie i pierwszych latach powojennych. W publikacji znalazły się również obszerne wspomnienia dotyczące tragicznych losów społeczności żydowskiej Opoczna podczas okupacji. Nie zabrakło także mało znanych wątków dotyczących działalności konspiracyjnej czy nawet fabryki ceramicznej „Dziewulski i Lange”.

Gratulując kolejnej publikacji dokumentującej lokalną historię, głos zabrał zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski oraz płk Marian Zach. Na zakończenie promocji wywiązała się ciekawa dyskusja na temat styczniowych wydarzeń 1945 r. Można było posłuchać ciekawych relacji i wspomnień innych mieszkańców Opoczna, którym dane było przeżyć okres wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej.

„Wspomnienia z lat młodości i wojny” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie w cenie 15 zł. Zapraszamy.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.