Opoczyńskich zabytków niszczenia ciąg dalszy...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny opoczyński zabytek został zniszczony. Tym razem ofiarą padła XIX wieczna kapliczka przy ul. Piotrkowskiej 59a, która od lat figuruje w Gminnej Ewidencji Zabytków.


Kapliczka przy ul. Piotrkowskiej 59a. Po lewej przed zniszczeniem (fot. Andrzej Śliwka), po prawej po "remoncie" (fot. własna)

Z informacji, do których udało nam się dziś dotrzeć, wynika, że nikt nie wystąpił o zgodę na remont czy renowację zabytku, który winien być odrestaurowany z zachowaniem tkanki historycznej oraz jego charakterystycznych elementów.

Niestety, jak wynika z pobieżnych oględzin, kapliczka wyremontowana została z użyciem materiałów współczesnych, a z jej frontu zniknęła charakterystyczna, ręcznie wyryta data "1862".

Wspomniana kapliczka była hołdem złożonym Powstańcom Styczniowym, zaś data wynikała z wydanego przez zaborcę zakazu upamiętniania zrywów wolnościowych.

Przypominamy i ostrzegamy! Za zniszczenie zabytku grozi odpowiedzialność karna.

Art. 108. Niszczenie lub uszkadzanie zabytku

  1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 polegające na zniszczeniu zabytku sąd orzeka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości do wartości zniszczonego zabytku.
  4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 polegające na uszkodzeniu zabytku sąd orzeka obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeśli obowiązek taki nie byłby wykonalny – nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości uszkodzenia zabytku.
  5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.


Wiele artykułów na łamach naszego portalu poświęciliśmy zabytkom i niemym świadkom naszej lokalnej historii. Pisaliśmy także o tych bezpowrotnie utraconych, jak i o tych jeszcze ocalałych. O opisanej i zniszczonej dziś kapliczce można przeczytać w artykule zatytułowanym "Patrzeć nie znaczy dostrzegać, czyli o reliktach minionych epok. Część 4".


Po Nowym Roku będziemy się sprawie bacznie przyglądać i mamy nadzieję, że uda się ustalić sprawców zniszczenia zabytku, o czym postaramy się niezwłocznie Was powiadomić.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.