Bez uprawnień, na podwójnym gazie. Grzechy kierowców na opoczyńskich drogach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opoczyńscy policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy samochodu, pijanemu rowerzyście oraz mężczyźnie, który kierował samochodem bez prawa jazdy. Kolejny raz apelujemy o rozsądek i trzeźwość na drodze.

Opoczyńscy policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy samochodu, pijanemu rowerzyście oraz mężczyźnie, który kierował samochodem bez prawa jazdy. Kolejny raz apelujemy o rozsądek i trzeźwość na drodze.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego, 14 marca 2023 roku, w Opocznie na ulicy Piotrkowskiej zatrzymali do kontroli drogowej 20-letniego kierowcę volkswagena touran. W trakcie interwencji, policjanci wyczuli od kierowcy woń alkoholu. Niestety badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia policjantów. Mężczyzna miał w organizmie ponad promil alkoholu. Oczywiście stracił prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo 20-latkowi grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami.

Kolejne nieodpowiedzialne zachowanie dotyczyło również 20-latka. Tym razem w miejscowości Dęborzeczka, policjanci zatrzymali kierującego renault, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość.

W miejscu, w którym kierowca maksymalnie mógł jechać 50km/h, 20-latek pędził z prędkością 106 km/h. Dodatkowo okazało się, że młody mężczyzna nie posiada w ogóle prawa jazdy! Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci obligatoryjnie wobec osoby, która kieruje samochodem bez prawa jazdy, kierują wniosek o ukaranie do sądu. Sąd rozpoznający sprawę, może nałożyć grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalnie aż 30.000 złotych. Sąd obligatoryjnie orzeka także, zakaz prowadzenia pojazdu na okres minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lat.

Tego samego dnia policjanci w miejscowości Antoninów zatrzymali 53-letniego mężczyznę, który kierował rowerem mając w organizmie prawie 1,8 promila alkoholu. Pamiętajmy, że szczególną grupą użytkowników dróg narażoną na niebezpieczeństwo są rowerzyści. Pomimo naszych wielokrotnych apeli, wciąż zatrzymujemy osoby, które wsiadają na rower będąc nietrzeźwymi. Nietrudno sobie wyobrazić do jakich tragedii może doprowadzić takie nieodpowiedzialne zachowanie. 53-latek został ukarany mandatem karnym.

Podsumowując

Kodeks karny za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna,
  • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,
  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Kierowanie bez uprawnień:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawa zawsze kierowana jest pod ocenę sądu. Sąd rozpoznający sprawę może nałożyć grzywnę od kwoty minimalnej 1500 złotych do nawet 30 000 złotych. Warto pamiętać, że wówczas sąd obligatoryjnie orzeka też środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lat.

Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości:

O stanie nietrzeźwości mówimy, gdy poziom alkoholu w organizmie jest większy niż 0,5 promila. Wówczas, rowerzysta musi liczyć się z mandatem w wysokości aż 2500 złotych.
Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.