Ukarani przez sąd za bezpodstawne wezwanie policji

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dwaj mieszkańcy Opoczna, którzy w grudniu 2022 roku, zadzwonili na numer alarmowy 112, okłamując, że potrzebują pilnej interwencji służb, zostali ukarani przez Sąd Rejonowy w Opocznie grzywnami, po kilkaset złotych każdy. Przypominamy, osoba, która w nieuzasadnionych przypadkach wzywa policję, lub blokuje linię alarmową, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.

2 grudnia 2022 roku, na numer alarmowy 112, zadzwonił 39-letni mężczyzna informując, że w jednym ze sklepów przebywają nietrzeźwe osoby, które są agresywne. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Jak się okazało, jedyną nietrzeźwą osobą w sklepie był sam zgłaszający, który wezwał policję, ponieważ potrzebował transportu do swojego miejsca zamieszkania.

Kolejne fałszywe zgłoszenie, wpłynęło do opoczyńskiej policji 22 grudnia 2022 roku. 61-letni mężczyzna, zadzwonił na numer alarmowy 112, z informacją, że popełnione zostało przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu. Z otrzymanej informacji wynikało, że zagrożone może być życie żony zgłaszającego. Na miejsce w trybie pilnym, zostali skierowani policjanci oraz pozostałe służby ratunkowe. W trakcie interwencji szybko okazało się, że mężczyzna zmyślił całą historię. Dodatkowo był nietrzeźwy, wulgarny wobec policjantów.

Sprawy bezzasadnego wezwania służb zostały przekazane pod ocenę sądu w Opocznie.

Na przełomie lutego i marca 2023 roku, Sąd Rejonowy w Opocznie, na podstawie materiałów zgromadzonych w prowadzonych przez opoczyńskich policjantów postępowaniach o wykroczenia, wydał wyroki nakazowe. Sąd uznał obu mężczyzn winnymi popełnionych czynów, wymierzając im kary grzywien w wysokości po kilkaset złotych.

Kolejny raz przypominamy, że nieuzasadnione wezwanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji policji i innych służb. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu Wykroczeń osoba, która w nieuzasadnionych przypadkach wzywa policję, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.