Jadąc BMW uderzył w hydrant

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Brawura, nadmierna prędkość nie idą w parze z bezpiecznym podróżowaniem. Przekonał się o tym kierowca bmw, który uderzył w przydrożny hydrant. Apelujemy do kierowców o dostosowanie prędkości do warunków drogowych i oczywiście o jazdę zgodną z obowiązującymi przepisami.

O zdarzeniu na ulicy Kolberga w Opocznie, dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony 11 września 2022 roku o godzinie 22.40. Na miejsce zostali skierowani policjanci ruchu drogowego. Mundurowi ustalili, że 20-letni kierowca bmw, jechał za szybko, stracił panowanie nad samochodem, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożny hydrant, który został uszkodzony. Na szczęście kierowca jak też 17-letni pasażer bmw nie odnieśli obrażeń.

Warunki drogowe w jakich doszło do zdarzenia były zmienne. Padający deszcz spowodował, że nawierzchnia drogi była śliska, w połączeniu z nadmierną prędkością jest to prosta droga do nieszczęścia. Dlatego warto sobie przypomnieć, że warunki atmosferyczne znacząco wpływają na długość hamowania. Apelujemy do kierowców o rozsądną i odpowiedzialną jazdę.

Prosimy o poważne potraktowanie ograniczeń prędkości. Policjanci nie ustępują w walce z piratami drogowymi i kierowcami lekceważącymi bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale przede wszystkim innych osób. Grupą szczególnie narażoną na poważne konsekwencje niebezpiecznego zachowania kierowców są bez wątpienia piesi i rowerzyści.

Każdy zapewne wie, że im większa prędkość, z jaką porusza się samochód, tym dłuższa jest jego droga hamowania.

Droga hamowania auta osobowego na suchym, równym odcinku asfaltowej drogi wynosi odpowiednio:

  • przy 30 km/h – ok. 5 m,
  • przy 50 km/h – ok. 13 m,
  • przy 70 km/h – ok. 25 m,
  • przy 90 km/h – ok. 42 m,
  • przy 110 km/h – ok. 62 m,
  • przy 130 km/h – ok. 87 m,
  • przy 150 km/h – ok. 116 m.

Jeśli w warunkach miejskich, na suchym asfalcie kierowca porusza się z dopuszczalną prędkością 50 km/h, to droga hamowania wynosi około 13 metrów. Należy do tego doliczyć również drogę, jaką kierowca przejeżdża zanim zauważy zagrożenie do chwili wciśnięcia pedału hamulca.

Parametry te zmieniają się w zależności od stanu drogi. Na mokrej czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania zdecydowanie będzie wydłużona. Oczywiście inna będzie także dla pojazdów ciężarowych z naczepą. Dlatego tak ważne jest, aby podczas kierowania samochodem myśleć i przewidywać ewentualne konsekwencje naszych decyzji.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.