Nastolatek za kierownicą ciągnika rolniczego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Policjanci z opoczyńskiego wydziału ruchu drogowego, zatrzymali do kontroli kierowcę ciągnika rolniczego, którym okazał się 14-latek. Sprawa swój finał znajdzie w sądzie rodzinnym i nieletnich. Apelujemy o rozsądne angażowanie dzieci do pomocy przy pracach polowych.

Do zatrzymania nastoletniego kierowcy doszło 28 maja 2022 roku, około godziny 16:45 w gminie Sławno. Policjanci otrzymali informację, że ciągnikiem rolniczym kieruje nastolatek. Mundurowi potwierdzili zgłoszenie. Jak się okazało, traktorem kierował 14-latek. Chłopiec oczywiście z racji wieku nie posiada uprawnień do kierowania. Policjanci ustalili, że pomagał rodzicom w pracach polowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel ciągnika rolniczego za dopuszczenie do kierowania pojazdem osoby, która nie ma do tego uprawnień został ukarany mandatem karnym. Natomiast sprawa kierowania przez nastolatka ciągnikiem rolniczym, zostanie przekazana pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Opocznie.

Pamiętajmy, że dzieci można, a wręcz należy angażować do prac domowych, ale takich które są dostosowane do wieku i możliwości dziecka i nie będą stanowiły jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia czy życia najmłodszych.

To dorośli decydują o rodzaju pomocy jakiej oczekują od swojej pociechy i to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za to do jakich prac zostanie zaangażowane dziecko.

Przy okazji warto dodać, że o prawo jazdy kat. T( ciągniki rolnicze), mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 16 lat. Dopuszczalne jest rozpoczęcie kursu w wybranym ośrodku szkolenia kierowców 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku na kategorię T.

Ważne!

W przypadku osób niepełnoletnich szkolenie może się odbyć, za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Ostrzegamy! Każdego roku w Polsce podczas prac na polach związanych ze żniwami dochodzi do wypadków. Apelujemy do wszystkich o rozwagę i odpowiedzialne angażowanie dzieci do pomocy w pracach rolnych.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.