Dwie opocznianki straciły duże sumy pieniędzy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jedna z kobiet chciała zainwestować na giełdzie walutowej, kolejna została oszukana przy sprzedaży w popularnej aplikacji sprzedażowej.

Jedno kliknięcie w fałszywą stronę, wizja szybkiego zarobku przez zainwestowanie na giełdzie walutowej kosztowało mieszkankę powiatu opoczyńskiego utratę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostrzegamy przede wszystkim przed firmami oferującymi inwestycje giełdowe. Działalność brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce.

Kobieta, przeglądając Internet natrafiła na stronę z ofertą zainwestowania pieniędzy na giełdzie. Z zamieszczonych tam informacji, wynikało, że szczegóły oferty będzie można uzyskać po wypełnieniu formularza kontaktowego. Jeszcze tego samego dnia do opocznianki zadzwoniła kobieta, która podała się za konsultanta finansowego specjalizującego się w inwestowaniu na giełdzie walutowej. Zaoferowała pomoc w „przeprowadzeniu” opocznianki przez inwestycję.

38-latka klikając w link na fałszywej stronie inwestycyjnej, przechodziła przez kolejne pojawiające się na ekranie monitora komputera strony i odnośniki.

Jeden z nich przekierował ją na stronę banku. Niestety, kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe, wypełniając wszystkie dane włącznie z numerem PESEL, numerem dowodu osobistego, danymi z karty bankowej.

W konsekwencji okazało się, że na konto opocznianki została zaciągnięta pożyczka na kilkanaście tys. złotych oraz zostały wypłacone zgromadzone na koncie bankowym pieniądze. Łącznie kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Oszukana kobieta nie jest jedyną osobą w naszym regionie, która straciła swoje pieniądze.

26 kwietnia 2022 roku, opoczyńska policja otrzymała także zgłoszenie o oszustwie przy sprzedaży ubrań poprzez popularną aplikację. W tym przypadku mieszkanka Opoczna z konta bankowego straciła kilkanaście tysięcy złotych. 37-latka wystawiła do sprzedaży buty. Otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem jej rzeczy. „Kupujący” poprosił aby 37-latka przesłała swój adres mailowy, na który otrzymała wiadomość z informacją o ”przyjęciu płatności”.

Kobieta kliknęła w ikonę, po czym została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę bankową. Niestety i w tym przypadku, kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe. Uwagę 37-latki wzbudził dość długi czas oczekiwania na logowanie do banku, co w konsekwencji doprowadziło do zablokowania jej konta. Opocznianka zadzwoniła na infolinię banku gdzie po odblokowaniu konta okazało się, że z jej rachunku bankowego zostało wypłaconych kilkanaście tys złotych.

Apelujemy, aby finalizować sprzedaż na portalach aukcyjnych tylko poprzez dedykowane na danej stronie formy płatności. Prosimy nie klikać w otrzymywane linki, nie uzupełniać danych logowania do banku. Kupującemu nie są potrzebne te dane. Jeśli ktoś prosi nas o przekazanie takich informacji, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem!

Niemal każdego dnia opoczyńska policja otrzymuje tego rodzaju zgłoszenia. Przestępcy podszywają się pod znajomych na popularnym serwisie społecznościowym, prosząc o przesłanie przy użyciu BLIK pieniędzy potrzebnych na „nagłą sytuację życiową”, udają kupujących na aukcjach sprzedażowych czy podszywają się pod analityków finansowych. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem to często osoby w średnim wieku, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych, a mimo to oszustom udaje się je okradać.

Ostrzegamy przede wszystkim przed nieznanymi firmami oferującymi handel walutami, kryptowalutami.

Działalność maklerska, brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce w ewidencji działalności gospodarczej i poprzedzona uzyskaniem zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego.

Zanim zaczniemy inwestować warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują „pośrednictwo” w takich inwestycjach.
Należy pamiętać, że inwestując można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić! Szczególnie kiedy swoje oszczędności powierzamy zupełnie obcej osobie i to tylko na podstawie niesprawdzonej strony internetowej.

Działaj rozsądnie. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców!

Jeśli natrafisz na artykuł lub skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

 • możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji na giełdzie walutowej czy w kryptowaluty
 • konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą walut lub kryptowalut
 • tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają „analitycy”, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji, zastanów się chwilę. Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. To może być oszustwo!

W takich sytuacjach zalecamy:

 • Zapoznanie się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
 • Zapoznanie się z inwestowaniem na rynku walutowym – link do KNF https://www.knf.gov.pl/knf/
 • Sprawdzenie wiarygodność takiego podmiotu. Zweryfikuj opinie o instytucji w Internecie, np. w połączeniu ze terminami „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj po znalezieniu jednej strony z opiniami.

 

 • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
 • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
 • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
 • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego. Jeśli ktoś zażąda zweryfikowania Twoich danych lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
 • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz
 • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
 • Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Jeżeli podejrzewasz, że padłeś/padłaś ofiarą oszustwa zawsze masz prawo skontaktować się ze swoim bankiem, oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

Więcej informacji o przestępstwach z użyciem internetowych serwisów do inwestowania w kryptowaluty znajdziesz w załączonym linku:
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_informacyjne/inwestuj_swiadomie

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.