Bezpodstawnie wezwali służby ratunkowe. Będą tłumaczyć się przed sądem

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Policjanci z Posterunku Policji w Drzewicy, w połowie kwietnia 2022 roku, skierowali wniosek do sądu o ukaranie 47-latka, który blokował numer alarmowy 112 oraz bezpodstawnie wezwał pogotowie ratunkowe.

Wówczas opoczyńscy policjanci, otrzymali zgłoszenie od ratowników medycznych, którzy zostali wezwani do 47-letniego mieszkańca gminy Drzewica. Mężczyzna w zgłoszeniu twierdził, że źle się czuje. Oczywiście na miejsce zostali skierowani ratownicy medyczni, zbadali 47-latka i nie stwierdzili u niego żadnych kłopotów zdrowotnych.

Niestety podczas wizyty medyków, mężczyzna nie tylko ich obrażał, był także wulgarny i agresywny. Takie bezpodstawne angażowanie ratowników może mieć poważne konsekwencje dla życia i zdrowia innych osób, które faktycznie potrzebują jak najszybszej pomocy służb ratunkowych. Sprawa ostatecznie trafiła do prowadzenia przez policjantów z Posterunku Policji w Drzewicy.

Mundurowi ustalili, że 47-latek w dniu zgłoszenia bezpodstawnej interwencji, w ciągu godziny kilkadziesiąt razy dzwonił na numer alarmowy 112 tym samym go blokował. Teraz za swoje nierozsądne zachowanie odpowie przed sądem.

Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Kilka tygodni później,18 kwietnia 2022 roku, także na terenie gminy Drzewica, nietrzeźwy 60-latek bezpodstawnie wezwał pogotowie ratunkowe oraz policję. Mężczyzna zgłaszał różne dolegliwości, które nie potwierdziły się w badaniu lekarskim. Dodatkowo kiedy na miejscu pojawili się ratownicy i policjanci, 60-latek był wobec nich agresywny i wulgarny. Jak ustalili policjanci, mężczyzna ten wielokrotnie wzywał do siebie zespól pogotowia ratunkowego i za każdym razem były to wezwania bezzasadne. Tym razem 60-latek nie uniknie odpowiedzialności. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Opocznie.

 

Pamiętajmy !

Niczym nieuzasadnione i pochopne sięganie po telefon tylko po to, aby porozmawiać z dyspozytorem i wprowadzić go w błąd może skutkować sytuacją, w której służby ratunkowe, zajęte niepotrzebnymi czynnościami, nie zareagują w porę na prawdziwe zgłoszenie dotyczące ratowania ludzkiego życia.

Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Warto pamiętać! W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.