Nietrzeźwi kierowcy bez uprawnień i z sądowym zakazem wyeliminowani z ruchu drogowego podczas świątecznego weekendu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących podczas Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego od piątku 15 kwietnia prowadzili działania prewencyjne pod nazwą "Wielkanoc 2022". Niestety na drogach wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy, którzy stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Policyjne działania rozpoczęły się 15 kwietnia br. i trwały do 18 kwietnia. W tym czasie funkcjonariusze czuwali m.in nad płynnością ruchu, zwracali uwagę na stan trzeźwości kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości.

Na drogach powiatu opoczyńskiego w miniony weekend policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców, którzy dodatkowo albo nie posiadali uprawnień do kierowania albo nie stosowali się do sądowego zakazu.

15 kwietnia 2022 roku o godz. 19.20, w miejscowości Studzianna, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę citroena. Badanie alkomatem 37-latka wykazało u niego prawie 1,4 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień o kierowania.

Dzień później, na drodze krajowej nr 74, w miejscowości Solec, policjanci z wydziału ruchu drogowego, zatrzymali nietrzeźwego kierowcę mercedesa. Po przeprowadzanym badaniu stanu trzeźwości, okazało się, że mężczyzna ma w organizmie ponad 0.6 promila alkoholu. W tym przypadku kierowca stracił prawo jazdy.

Z kolei 17 kwietnia br. o godz. 15.55, na ulicy Spokojnej w Białaczowie, policjanci zatrzymali 37-letniego kierowcę bmw. Mieszkaniec powiatu bełchatowskiego miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Dodatkowo podczas sprawdzeń okazało się,że mężczyzna ma sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Tego samego dnia, przed godz. 18.00, w Opocznie na ul. Staromiejskiej, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 25-letniego kierującego bmw. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się,że mieszkaniec województwa amzowieckiego, ma orzeczony prawomocny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sprawy zostaną skierowane pod ocenę sądu. Kodeks karny za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowcy, którzy złamali sadowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi muszą liczyć się z karą nawet do 5 -lat pozbawienia wolności.

Pod ocenę sądu trafi też kierowanie bez uprawnień. W tym miejscu należy przypomnieć, że znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień przewidują minimalną grzywnę w wysokości 1.500 złotych. Sąd może jednak orzec grzywnę w kwocie aż 30.000 złotych. Ponadto, obligatoryjnie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna,
  • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,
  • za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.