Kierowali jednośladami bez uprawnień

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dwóch nastolatków zatrzymanych podczas jazdy jednośladami bez uprawnień. 16-latek kierował motocyklem, kolejny o rok starszy chłopiec motorowerem. Obie sprawy trafią pod ocenę sądów.

W czwartek, 14 kwietnia 2022 roku, policjanci z opoczyńskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej dwóch młodych kierujących jednośladami.

W miejscowości Błogie Szlacheckie, o godz.17.25, policjanci skontrolowali 16-letniego kierującego motocyklem Romet Motors. Podczas sprawdzeń okazało się,że nastolatek nie posiada uprawnień do kierowania tego typu pojazdem. W tym przypadku, sprawa zostanie skierowana pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy także, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicę wsiadł małoletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień.

Aby otrzymać uprawnienia do kierowania motorowerem trzeba spełnić następujące warunki:

  1. Mieć ukończone 14 lat
  2. Uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdami
  3. Odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy
  4. Zdać egzamin państwowy wymagany do uzyskania prawa jazdy
  5. Osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą dodatkowo przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna, na otrzymanie uprawnień.

Inne konsekwencje prawne czekają 17-latka, który kierował motorowerem bez uprawnień. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej o godz. 18.00 w miejscowości Nowe Błogie. W tym przypadku, sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Opocznie.

Zgodnie ze nowelizowanymi przepisami kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień sąd może orzec grzywnę w wysokości od 1500 złotych do nawet 30 000 złotych. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do 3 lat.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.