Przestępcy podszywają się pod policję. Uwaga na fałszywe e-maile

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Oszuści łapią się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze. Podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, a nawet Policję. Wysyłają maile i wiadomości SMS. Jeśli takie wiadomości dotrą także do Ciebie – reaguj. Pamiętaj- Policja nigdy nie wysyła takich wiadomości.

Przestępcy aby wzbudzić nasze zaufanie podszywają się pod różne znane firmy, a nawet Policję. Taki przestępczy proceder nazywany jest Phishingiem. Fałszywy e mail trafił do mieszkańca naszego powiatu. Na szczęście mężczyzna był czujny i nie otworzył załącznika do wiadomości.

W ostatnich miesiącach phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy straszą niezapłaconym mandatem czy rachunkiem lub tak jak w ostatnim przypadku zatrzymaniem osoby przez Policję czy Żandarmerię Wojskową. Są przy tym bezwzględni.

Takie sytuacje należy bezpośrednio zgłąszać na stronę https://incydent.cert.pl - CSIRT NASK.

Oto kilka prostych sposobów, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i nie stać się ofiarą phishingu:

  • Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony, na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej (na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę).
  • Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.
  • Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.
  • Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.
  • Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach.
  • Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMSy, które mogą wyłudzać dane. Formularz znajdziecie na stronie https://incydent.cert.pl

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.