Nietrzeźwi kierowcy na drogach powiatu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pomimo wielokrotnych apeli policji, niestety wciąż na drogach powiatu opoczyńskiego, zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy. Skutki takich zachowań często są dramatyczne i nieodwracalne. Jak pokazują policyjne dane, w ciągu ostatniej doby policjanci w województwie łódzkim zatrzymali 15 nietrzeźwych kierowców. Do tej niechlubnej statystyki dołączyli niestety dwaj kierujący z ternu powiatu opoczyńskiego.

7 kwietnia 2022 roku, na terenie powiatu opoczyńskiego dwóch kierowców prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości jeden z nich naruszył sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez patrol ruchu drogowego.

O godz 8.15 w Kozeninie w gm. Sławno, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 51-letniego kierującego fiatem panda. Badanie stanu trzeźwości wykazało, u kontrolowanego ponad 0,70 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się, że mężczyzna złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany o godz. 16.50, w Kunicach. 48-letni kierowca seata miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W tym przypadku kierujący stracił prawo jazdy. Sprawy zostaną skierowane pod ocenę sądu. Kodeks karny za kierowanie samochodemw stanie nietrzeźwości przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Pod ocenę sądu trafi też kierowanie fiatem panda bez uprawnień. W tym miejscu należy przypomnieć, że znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień przewidują minimalną grzywnę w wysokości 1.500 złotych. Sąd może jednak orzec grzywnę w kwocie aż 30.000 złotych. Ponadto, obligatoryjnie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który może trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Policja apeluje do kierowców o rozsądek i trzeźwość na drodze.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń.

Przypominamy, że kierującemu, który popełnia przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w myśl obowiązujących przepisów grozi:

  • 10 punktów karnych,
  • grzywna,
  • pozbawienie wolności do lat 2 oraz co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów,
  • za ponowne prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara do 5 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (co najmniej 5000 zł).

Pijani kierowcy są ogromnym zagrożeniem i powodują tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe. Nietrzeźwość kierującego stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia, ponieważ alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację. Piłeś alkohol – nie jedź, nie wsiadaj za kierownicę. To zasada, którą należy bezwzględnie stosować.


 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.