Motocyklem bez uprawnień

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opoczyńscy policjanci zatrzymali dwóch 20-letnich kierowców jednośladów, którzy poruszali się motocyklami pomimo braku prawa jazdy.

Jeden z młodych mężczyzn poruszał się motocyklem yamaha drugi kierował suzuki. Na szczęście na swojej drodze spotkali policjantów, którzy ostudzili ich zapędy. Policjanci uświadomili 20 latków, że aby jeździć jakimkolwiek pojazdem mechanicznym należy posiadać odpowiednie uprawnienia.

W przypadku motocykla jest to prawo jazdy kategorii A. Wyjątek stanowią motocykle o pojemności skokowej do 125 cm3, o mocy do 11 KW i współczynniku mocy do masy nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Taki motocykl może prowadzić osoba posiadająca prawo jazdy kat. B od minimum 3 lat. Warto także zwrócić uwagę na zagrożenia jakie niesie za sobą pogarszająca się pogoda. Śliska nawierzchnia drogi, mokre spadające na drogę liście, mgła, opady, silny wiatr, mogą być dodatkowym poważnym utrudnieniem dla szybko jadącego motocykla.  Dlatego zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętajmy! Brawura może skończyć się tragicznie.

Dlatego zawsze kierowca motocykla powinien dostosować prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to nadal niestety nadmierna prędkość, często niedostosowana do warunków ruchu. Kolejną przyczyną zdarzeń z udziałem motocyklistów jest nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Odpowiedzialny motocyklista będzie zawsze miał na uwadze to, że może znajdować się w tzw. „martwym polu widzenia” innego kierowcy.

Pamiętajmy, że za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km obligatoryjnie zatrzymywane jest prawo jazdy.

Częstym błędem wielu motocyklistów jest założenie, że inni prowadzący samochód go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno na reakcję. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność. Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista przede wszystkim zawsze musi zakładać dopasowany indywidualnie kask.

Warto również rozważyć zakup rękawic, kombinezonu lub ochraniaczy. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo.

Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zachęcamy też do zakładania, bez względu na porę dnia, elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.