Zbyt wielu wiernych uczestniczyło w niedzielnych mszach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W niedzielę, 5 kwietnia 2020 roku opoczyńscy policjanci dwukrotnie interweniowali w sprawie naruszenia przepisów wiązanych z liczbą osób przebywających na nabożeństwie w kościołach.

Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązuje w Polce Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku, które wprowadza ograniczenia nie tylko w przemieszczaniu się ale także określa liczbę wiernych, którzy uczestniczą w nabożeństwach w kościołach. Przepis jednoznacznie wskazuje, że podczas uroczystości kościelnych może brać udział 5 osób nie licząc liturgicznej służby ołtarza. Wszystkie ograniczenia zostały wprowadzone w trosce o zdrowie mieszkańców i o ograniczenie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa.

5 kwietnia 2020 roku, opoczyńska policja została powiadomiona o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na nabożeństwie w kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego. W jednym w nabożeństwie brało udział 48 wiernych w kolejnym 17 osób. W obu przypadkach policjanci, którzy musieli podjąć interwencję poczekali do zakończenia liturgii, a następnie wyjaśnili odprawiającym msze duchownym, że to na nich ciąży obowiązek kontrolowania liczby osób wchodzących na nabożeństwo do świątynni. Jednocześnie mundurowi przypomnieli o obowiązujących w tym zakresie przepisach jak tez zwrócili uwagę na zagrożenie epidemiologiczne jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych rygorów. W jednym przypadku, z uwagi na rażące naruszenie obostrzeń , o zaistniej sytuacji został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, natomiast z uwagi na popełnione wykroczenie i nieprzyjęcie mandatu karnego w obu przypadkach zostało wszczęte postępowania o wykroczenie.

Przypominamy, że obowiązujące przepisy dotyczą nie tylko mszy świętych ale także udziału osób w ślubach, uroczystościach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami może uczestniczyć do pięciu osób nie wliczając w to służby liturgicznej.

Wszystkim nam zależy na jak najszybszym zniwelowaniu zagrożenia epidemią jaka dotknęła nasz kraj, nasze rodziny. Jedynie dzięki zrozumieniu powagi sytuacji i przestrzeganiu wprowadzonych restrykcji możemy ograniczać rozprzestrzenianie się choroby. Bardzo prosimy o rozsądek, zrozumienie i stosowanie się do obowiązujących przepisów.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.