Przyjechał z synem na odpust. Zamiast opiekować się dzieckiem, pił alkohol

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prawie 3 promile alkoholu w organizmie miał mężczyzna, który przejechał z synem na odpust.  Zamiast spędzać czas z dzieckiem, pił alkohol. Chłopiec został przekazany pod opiekę mamy. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia śledczych, mężczyźnie grozić może odpowiedzialność karna za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

 

29 września 2019 roku, do policjantów pełniących służbę w ramach zabezpieczenia odpustu św. Michała w Poświętnem, doszła kobieta, która poinformowała, że na ulicy Akacjowej leży nietrzeźwy mężczyzna, który ma pod opieką małe dziecko.

Policjanci na miejscu zastali 42 latka, mieszkańca gminy Poświętne oraz jego 7 letniego syna. Mężczyzna niestety był nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Ojciec wraz z dzieckiem zostali przewiezieni przez policjantów do domu. Chłopiec został przekazany pod opiekę mamy.

Na tym etapie postępowania policjanci będą ustalać czy zachowanie ojca w sposób bezpośredni zagrażało bezpieczeństwu dziecka. Jeśli w trakcie postępowania okaże się, że ojciec poprzez brak odpowiedniej opieki naraził swoje dziecko na jakiekolwiek niebezpieczeństwo musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

 

Przypomnijmy, że takie „nieodpowiedzialne” postępowanie może być surowo ocenione przez sąd, na podstawie obowiązujących w naszym kraju przepisów kodeksu karnego, które określają jasno i czytelnie:

Art. 160

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.