Śmiertelne potrącenie rowerzysty

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 26 lipca 2019 roku o godzinie 3.40, na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Radonia w powiecie opoczyńskim. Pod kołami scanii zginął rowerzysta.

Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci, który wstępnie ustalili, że 47 letni kierowca ciężarowej scanii z naczepą na prostym nieoświetlonym odcinku drogi, śmiertelnie potrącił znajdującego się na pasie drogowym rowerzystę. Niestety w wyniku potrącenia rowerzysta zginął na miejscu. Policjanci stwierdzili, że poruszający się rowerem nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych, a rower, którym się poruszał nie był wyposażony w jakiekolwiek oświetlenie.

Po raz kolejny apelujemy do pieszych, rowerzystów o to, by w trosce o własne życie i zdrowie podczas poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku wyposażyć się w elementy odblaskowe, a rower w oświetlenie.

Dobrze oświetlony rowerzysta czy pieszy jest już widoczny dla kierowcy z odległości nawet 150 metrów.

Pamiętajmy:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
  5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.