Zalew jeszcze w tym roku?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zalew jeszcze w tym roku?19 lutego 2014 roku w Urzędzie Miejskim w Opocznie odbyło się spotkanie z projektantami opoczyńskiego zalewu, podczas którego omawiano zaawansowanie prac nad projektem i wstępny harmonogram robót. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, opoczyński zalew powróci do dawnej świetności przed 30 listopada 2014 roku.

Spotkanie rozpoczął Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Andrzej Snopczyński, który poprosił o wyjaśnienie opóźnień oraz zaawansowanie prac. „Jesteśmy zaniepokojeni całą sytuacją, ponieważ termin przygotowania projektu upłynął 31 grudnia 2013 roku. Mamy luty, więc jesteśmy spóźnieni o dwa miesiące. Zmagamy się z dużą presją społeczną, ponieważ społeczeństwo ciągle pyta co, kiedy i jak wygląda sprawa zalewu.

Jak wynika z zapewnień zleceniobiorcy, komplet dokumentów zostanie przedstawiony w poniedziałek, 24 lutego. Dokumentacja jest już prawie zamknięta. Brakuje jedynie części opisowej, do której wkradły się błędy wymagające korekty.

Dostarczenie dokumentacji przez Biuro Inżynierii Środowiska „Inżynieria” z Kielc to nie koniec przepraw biurokratycznych.
Jak dowiedzieliśmy się od Naczelnika Wydziału, Andrzeja Snopczyńskiego, Urząd Miejski w Opocznie, po otrzymaniu kompletu dokumentów od zleceniobiorcy musi wystąpić z wnioskiem rozpoczęcia robót budowlanych nie wymagających zezwolenia na budowę do Starostwa Powiatowego w Opocznie, które ma 30 dni na odpowiedź.
Kolejnym etapem jest złożenie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wniosku o dofinansowanie projektu wraz z uzasadnieniem.
Gdy wniosek Gminy zostanie zaopiniowany pozytywnie i Gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 80% całej inwestycji, wówczas musi zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę. Rozpoczęcie prac będzie więc możliwe w okolicach połowy czerwca.
W/g wykonawców obecnego projektu, prace remontowe nie powinny zająć więcej niż pięć miesięcy.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja powinna zostać zakończona 30 listopada 2014 roku.

Prace remontowe nad zalewem rozpoczęte zostaną od spuszczenia wody ze zbiornika oraz osuszenia dna niecki. Jak się okazało podczas badań zbiornika, warstwa namułu zalegająca na dnie zalewu jest dużo mniejsza, niż się spodziewano, co znacznie ułatwi i przyspieszy prace nad oczyszczeniem niecki. Po osuszeniu dna planowane jest pogłębienie zbiornika o ok. 75 cm. Zabieg ten pozwoli na zwiększenie pojemności zalewu bez podnoszenia poziomu wody w stosunku do poziomu gruntu. Średnia głębokość zbiornika ma wynosić 1,5 metra.

Kolejne etapy robót to rozbiórki istniejących elementów basenów, remont wału na rzece Drzewiczce, remont nabrzeża od strony ul. 17- go stycznia oraz wyprofilowanie brzegów zalewu od strony ul. Wałowej.

Projekt zakłada wykonanie plaży w miejscu obecnych basenów oraz w północno-zachodnim narożniku zalewu, brodzika dla dzieci, mola o długości 25 metrów, na które zaadaptowany zostanie wał oddzielający baseny od pozostałej powierzchni zbiornika oraz stanowiska wędkarskie w postaci schodków (6 szt.) i niewielkich pomostów (8szt.). Stanowiska wędkarskie mają znajdować się przy brzegu od strony torów kolejowych i ul. Wałowej.

Przewidziany koszt inwestycji to 1 608 000 zł.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Biura Inżynierii Środowiska „Inżynieria” z Kielc, Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Opocznie, oraz radny Rady Miejskiej w Opocznie, Rafał Kądziela.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.