Ceramika Paradyż wyróżniona Diamentem Sustainable Economy 2022

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniach 30-31 maja w warszawskim hotelu Grand Sheraton odbyła się konferencja skierowana do firm prowadzących odpowiedzialny biznes oraz wdrażających cele zrównoważonego rozwoju. Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Gala "Diamenty Sustainable Economy", podczas której Ceramika Paradyż wyróżniona została w kategorii Lider Zrównoważonej Produkcji. W plebiscycie nagradzane są spółki, które realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi, a także promują etyczne działania w biznesie.

Diamenty Sustainable Economy to forma zaprezentowania i uhonorowania firm za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz budowania zaangażowania, lojalności i satysfakcji pracowników. Nagrody i wyróżnienia wręczane są podmiotom, które swoimi działaniami zwiększają wydajność produkcji przy równoczesnym ograniczeniu zużycia surowców i wywierania negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Firmy, których celem są aktywne działania na rzecz środowiska muszą podejmować świadome, odważne i odpowiedzialne wybory. W Ceramice Paradyż od lat inwestujemy w najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania nie tylko po to, aby nasz produkt końcowy był piękny, trwały i jak najlepszej jakości, ale także wdrażany w rynek z myślą o optymalizacji oddziaływania procesów produkcyjnych na środowisko. Bardzo dziękujemy Kapitule za przyznane wyróżnienie. To dla nas ogromny zaszczyt odebrać taką nagrodę, i to w tak ważnej kategorii, a także motywacja do dalszej pracy na rzecz zrównoważonej i efektywnej produkcji - powiedział Krzysztof Gnyś, Dyrektor ds. Technicznych w Ceramice Paradyż.

Nowe technologie w Ceramice Paradyż

W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, pod koniec ubiegłego roku została uruchomiona nowa linia demonstracyjna przeznaczona do produkcji płyt wielkoformatowych. Produkty wytworzone w tej innowacyjnej technologii prasowania z jednoczesnym zdobieniem w masie mogą osiągnąć rozmiar 1800 x 3200 mm oraz grubość do 30 mm. Linia wyposażona jest w systemy odzysku ciepła, pozwalające na zmniejszenie zużycia gazu nawet do 15%, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz spełnienia przez proces normy ISO 50001, stawiającej za cel efektywne gospodarowanie energią w każdej formie. Ponadto linia wyposażona została w innowacyjne systemy odpylania umożliwiające zawracanie odpadów produkcyjnych w postaci granulatu na początek procesu zasypu. Zastosowanie takich rozwiązań znacznie ogranicza ilości odpadów oraz ich ponowne użycie w procesie produkcyjnym i pozwala zminimalizować odpady produkcyjne do około 20% w skali roku.

Świadectwo Deklaracji Środowiskowej III typu EPD

Ceramika Paradyż tworząc kolekcje płytek ceramicznych stale opracowuje i wdraża rozwiązania, które pozwalają firmie rozwijać się w sposób zrównoważony i przyjazny naturze. Podejście to doskonale potwierdza świadectwo deklaracji środowiskowej III typu EPD (Environmental Product Declaration), które polski producent otrzymał w trzech obszarach: zrównoważoność obiektów budowlanych, deklaracje środowiskowe wyrobów oraz podstawowe zasady kategoryzacji wyrobów budowlanych. Zawiera ona ocenę oddziaływania produktów Ceramiki Paradyż na środowisko w poszczególnych etapach ich wytwarzania i cyklu życia: od pozyskania surowców, poprzez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, kończąc na utylizacji i recyklingu. Określa również zużycie materiałów, wody, energochłonność procesu produkcji i wytwarzanie odpadów.

Odzysk ciepła na zakładach oraz inne działania na rzecz środowiska

Analizując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju warto również wspomnieć o odzyskach ciepła odpadowego z pieców tunelowych. Powietrze odpadowe kierowane do suszarń rozpyłowych na przerobowniach mas oraz suszarń pionowych i poziomych, pozwala na ograniczenie zużycia gazu spalanego podczas ich pracy. Odzyski te są zainstalowane we wszystkich zakładach Ceramiki Paradyż posiadających wydział przerobowni mas. Dzięki temu od 2017, każdego roku Ceramika Paradyż ogranicza zużycie gazu średnio o 20%. Aby jeszcze mocniej czerpać z istniejących już zasobów energetycznych, wykorzystywane jest ciepło odpadowe ze sprężarek do ogrzewania pomieszczeń w halach produkcyjnych oraz ogrzewania wody na potrzeby socjalne. W okresie letnim takie rozwiązanie eliminuje pracę kotłów, ponieważ ciepła woda jest produkowana przez wymienniki zainstalowane w sprężarkach. Dodatkowo we wszystkich zakładach produkcyjnych, budynkach biurowych oraz pomieszczeniach socjalnych systematycznie wymieniane jest oświetlenie tradycyjne na energooszczędne oświetlenie typu LED.

Zintegrowany System Zarządzania ISO

Certyfikaty jakości i zarządzania środowiskiem stały się standardem w wielu branżach. Obecnie Ceramika Paradyż posiada zgodność 6 norm z wymaganiami, w tym ISO 9001 zarządzanie jakością, ISO 14001 zarządzanie środowiskowe, ISO 45001 zarządzanie bhp, ISO 50001 zarządzanie energią, ISO 10002 zarządzanie reklamacjami oraz ISO/IEC 270001 zarządzanie bezpieczeństwem informacji. Zintegrowane systemy zarządzania mają na celu zapewnienie spełnienia wymagań klientów i stałą poprawę jakości produkowanych wyrobów oraz świadczonych usług, pozwalają na ustandaryzowanie postępowania w zakresie reklamacji, w usystematyzowany sposób identyfikują zagrożenia środowiskowe oraz podejmują działania na rzecz ograniczania negatywnego wpływu oddziaływania przedsiębiorstwa na otoczenie zewnętrzne. Co więcej, stanowią potwierdzenie dbałości Ceramiki Paradyż w zakresie monitorowania potencjalnych zagrożeń w środowisku pracy, zapobieganie zagrożeniom u źródła oraz podnoszenie kompetencji pracowników z uwzględnieniem ich roli i zaangażowania w obszarze BHP a także są narzędziem pozwalającym na ciągłe doskonalenia wyniku energetycznego, w tym także efektywności energetycznej oraz wykorzystania i zużycia energii w przedsiębiorstwie.

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.