Świadczenie chorobowe dla powracających z zagranicy
Osoby powracające z zagranicy objęte są 14 dniową kwarantanną. Za ten okres mogą ubiegać się o świadczenie chorobowe. W tym celu u płatnika zasiłku muszą złożyć specjalny wniosek.
Osoby przekraczające granicę, objęte obowiązkową kwarantanną, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać, powinny złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny specjalne oświadczenie o obowiązkowym odbywaniu kwarantanny. Wzór takiego oświadczenia można pobrać ze strony www.zus.pl.
Oświadczenie należy złożyć u właściwego płatnika zasiłku. W przypadku pracownika lub zleceniobiorcy będzie to odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca. W przypadku osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, oświadczenie należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Oświadczenie może być złożone elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.
Płatnik wypłacający zasiłek chorobowy za okres kwarantanny i ZUS, mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W przypadku skrócenia kwarantanny lub zwolnienia z niej, należy o tym poinformować płatnika zasiłku.
Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.
- Szczegóły
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Mar 27, 2020
- Odsłony: 2271
Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.
Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.