Jeśli nie zalew, to co?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Projekt odbudowy zalewu, który teraz trzeba zweryfikować i przystosować do obecnych wymagań i finansów Opoczna, pochłonął w 2006 roku 250 tys. zł.Od wielu lat słyszymy zapewnienia o rewitalizacji zalewu, przeplatane z pomysłem zasypania go. Które z nich się spełni?

Czy mieszkańcy Opoczna doczekają się miejsca rekreacji? Czy jest nadzieja na to, aby zalew stał się piękną wizytówką miasta? A może jeden z radnych postawi na swoim i doprowadzi do zasypania go, a powstały w ten sposób cenny teren zostanie sprzedany prywatnemu inwestorowi?

http://www.youtube.com/watch?v=b5cNp-pgZRc

Fragment zapisu XXV Sesji Rady Miejkiej w Opocznie z 2009 roku.

Czy, aby miło spędzać wolny czas, będziemy musieli jeździć do Miedznej, Drzewicy, Sielpi, czy nad Zalew Sulejowski? To zależy od nas!

Ponad dwa miesiące temu rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod petycją o odbudowę i zagospodarowanie zalewu, która skupiła wokół siebie wielu ludzi z różnych opcji politycznych, grup społecznych czy pokoleniowych, dla których los miasta nie jest obojętny.

Kontynuacją dzieła było spotkanie zainicjowane przez radnego Rafała Kądzielę, które odbyło się 15 kwietnia w patio Miejskiego Domu Kultury.

Podczas niego omawiane były wszelkie aspekty dotyczące zadania rewitalizacji zalewu. Dyskusja dotyczyła dotychczasowych projektów, etapów remontu i funduszy potrzebnych na rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych.

Obecny na spotkaniu Kazimierz Bugaj, przewodniczący zarządu powiatowego stowarzyszenia „Pokolenia”, na wstępie wspominał okres lat 70-tych, gdy zalew przeżywał okres swej świetności.

W dalszej części przedstawił relację ze spotkania z Burmistrzem Opoczna, który zapewnił, iż temat zalewu jest mu bardzo bliski i zadeklarował przekazanie kwoty 50 000 zł na weryfikację dotychczasowego projektu odbudowy zalewu oraz 1 600 000 zł na wstępne prace rewitalizacyjne. Na początku planowane jest oczyszczenie dna zbiornika, oczyszczenie brzegów oraz umocnienie brzegu i wału od strony rzeki Drzewiczki, a także udrożnienie i poprawienie upustów. Trzymamy p. Burmistrza za słowo.

Zalew, będący obecnie obrazem nędzy i rozpaczy mógłby stać się dla Opocznian wspaniałym miejscem wypoczynku. Czy nie chcielibyście leniwie poleżeć na plaży w upalną wakacyjną niedzielę odpoczywając od codziennej pracy? Czy nie sprawiłby Wam radości widok dziadków z wnuczkami spacerujących nad wodą? Czy nie byłoby miło popływać łódką czy rowerem wodnym? I to wszystko bez zbędnych wypraw do sąsiednich gmin, powiatów czy województw...

W planach jest przeprowadzenie spotkania mieszkańców Opoczna z Burmistrzem Janem Wieruszewskim oraz radnymi Rady Miejskiej.

Kolejne spotkanie zwolenników remontu zalewu opoczyńskiego przewidywane jest 29 kwietnia 2013 roku o godzinie 17:00, które odbędzie się również w patio MDK.

{gallery arts/2013/04/zalew|Porównanie zalewu opoczyńskiego z innymi tego typu miejscami w najbliższej okolicy}

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.