Właściwości witaminy K - kiedy warto ją suplementować?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Witamina K, jak można się domyślić po jej przynależności do grupy witamin, jest jedną z najważniejszych substancji odżywczych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Wyróżnia się jej 3 formy: filochinon (K1), menachinon (K2), a także menadion (K3). Warto jednak zaznaczyć, że witamina K3 jest syntetyczną pochodną witaminy K1, wyróżniając się jednak lepszą przyswajalnością, a także rozpuszczalnością w wodzie.

Ogólnie rzecz biorąc - witamina K jest bardzo istotna dla prawidłowej pracy jelit i całego układu pokarmowego, a także z uwagi na krzepliwość krwi. Co więcej, na samym początku warto także wyraźnie zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków, jej niedobory nie występują. Nie oznacza to jednak, że jej poziom w organizmie można bagatelizować, a przez profilaktykę zdrowotną, także warto ją badać. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach będzie to szczególnie wskazane.

Witamina K - właściwości

Witamina K jest przede wszystkim niezbędna do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Wszystko z uwagi na fakt, że uczestniczy ona w procesie syntezy osoczowych czynników krzepnięcia białka oraz krwi, który zachodzi w wątrobie, nazywanym protrombiną. W przypadku jej niedoboru, krew może nie krzepnąć wcale lub też robić to bardzo powoli. Co więcej, witamina K odpowiada także za utrzymanie w dobrej kondycji całego układu sercowo-naczyniowego

Głównie jest to spowodowane tym, że wzmacnia ona ściany naczynek krwionośnych. Z tego powodu wiele mówi się o tym, że witamina K ma właściwości przeciwkrwotoczne, zapobiegając pękaniu naczynek, a także ich zwapnieniom. Co ciekawe, dla kobiet nie bez znaczenia pozostaje fakt, że witamina K może przeciwdziałać szczególnie obfitym krwawieniom miesiączkowym. Jednak zdecydowanie najbardziej kojarzy się witaminę K z połączenia z wapniem i witaminą D, które razem są bardzo istotne dla zdrowia układu kostnego

To wszystko powoduje, że witamina K bez wątpienia jest bardzo ważnym składnikiem diety, który należy w razie konieczności suplementować. Szukając odpowiednich preparatów bogatych w witaminę K i w ciekawych formułach, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD. W takim razie - w jakich w ogóle sytuacjach należy stosować suplementy diety z witaminą K?

Niedobór witaminy K - w jakich sytuacjach należy ją stosować?

Chociaż faktycznie niedobory witaminy K są przypadkami dość rzadkimi, to nie oznacza to, że nie występują w ogóle. Głównie jest to spowodowane faktem, że w pożywieniu jest jej na tyle dużo, że po prostu jest to wystarczająca ilość dla człowieka, szczególnie jeśli w diecie są obecne zielone warzywa. Jednak w określonych przypadkach (szczególnie gdy zaleca to lekarz) należy zaufać specjalistom i sięgnąć po wartościowy suplement diety zawierający witaminę K. Jakie sytuacje mogą to być najczęściej?

Przede wszystkim po przebytej chorobie, szczególnie tych związanych z układem pokarmowym. Wszystko z uwagi na fakt, że witamina K jest także częściowo produkowana przez bakterie w naszym organizmie w jelicie grubym. To oznacza także, że gdy ta część organizmu była poddana jakiejś infekcji, produkcja witaminy K może zostać zaburzona. Natomiast w przypadku groźnych chorób nowotworowych, czy też wszelkiego rodzaju stanach pooperacyjnych, suplementacja witaminą K może być konieczna, aby wrócić do pełni zdrowia w jak najkrótszym czasie.

W takich sytuacjach warto pamiętać o ofercie sklepu SFD, w którym są dostępne nie tylko wartościowe preparaty bogate w witaminę K, ale także wszelkiego rodzaju inne suplementy diety i odżywki. W poważnych stanach chorobowych, a także w okresie rekonwalescencyjnym po chorobie, ich pomoc może okazać się nieoceniona.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.