Budżet w spadku. Kolejne świetlice za miliony.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ciężki orzech do zgryzienia będą mieli radni, którzy w najbliższy czwartek będą głosować nad budżetem na 2015 rok oraz Wieloletnią Prognozą Finansową Gminy Opoczno na lata 2015-2029.

Perspektywa opracowana za poprzedniej kadencji opoczyńskiego samorządu zakłada budowę kolejnych świetlic, ich modernizację oraz budowę dodatkowej infrastruktury. Podczas komisji radni wyrazili obawy związane z budową tego typu obiektów.

Temat rozpoczęła radna Alicja Szczepaniak, która zwróciła uwagę na wysokie koszty ich budowy. „Nie jestem przeciwna budowaniu, ale tutaj rozbudowa, przebudowa, nadbudowa za milion dwieście. Następna mała miejscowość i też olbrzymie pieniądze. Nie wiem, czy Gminę stać w tym momencie na to, żeby budować takie molochy i utrzymać je później?” - zapytała radna.

Radny Wiesław Wołkiewicz przypomniał, że już w poprzednich latach zwracał uwagę na ten problem: „Ja w poprzedniej kadencji już o tym wspominałem i uważam, że te świetlice powinny posiadać mniejsze metraże i myślę że projekt, który został przygotowany wcześniej, można zmienić tak, aby świetlica w jednej miejscowości zamiast ośmiuset, kosztowała trzysta tysięcy. Myślę, że warto zrobić nowy projekt za te 10-15 tysięcy i zmniejszyć koszty budowy.”
Podniósł także problem utrzymania świetlic wiejskich, w którym jego zdaniem powinny partycypować poszczególne sołectwa, co miałoby duży wpływ na odciążenie Gminy Opoczno.

Radny Grzesiński zwrócił natomiast uwagę na to, że jeśli świetlice budowane są przy udziale funduszy unijnych mają ograniczoną funkcjonalność, ponieważ w takich obiektach nie można prowadzić działalności komercyjnej.

Przyjrzyjmy się więc omawianym punktom dokumentu.

W projekcie uchwały „Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Opoczno na lata 2015-2029” znajdujemy:

 • budowę świetlicy wiejskiej w Międzyborzu: 873 467 zł
 • budowę świetlicy wiejskiej w Sitowej, na którą Gmina Opoczno chce przeznaczyć 1 027 200 zł
 • budowę świetlicy wiejskiej wraz z pomieszczeniami dla potrzeb Szkoły Podstawowej w Woli Załężnej kosztować ma 1 200 000 zł
 • rozbudowę, przebudowę i nadbudowę budynku remizy OSP oraz częściowa zmiana sposobu użytkowania na świetlicę wiejską w Kraszkowie: 1 210 800 zł

Do tego dochodzą:

 • ogrodzenie świetlicy wiejskiej w Karwicach – 16 000 zł
 • termomodernizacja remizy OSP w Kruszewcu: 306 029 zł

W przypadku Kruszewca warto zaznaczyć, że jest to niewielki budynek parterowy, a jego termomodernizacja ma kosztować tyle, ile czteroklatkowego, pięciookondygnacyjnego bloku mieszkalnego.

W samym budżecie na rok 2015 przewidziano budowę ogrodzeń świetlic wiejskich w Bielowicach za 7 tys zł, Bukowcu Opoczyńskim za 6 tys. zł oraz Karwicach za 10 567,17 zł, a także:

 • rozbudowę świetlicy wiejskiej w Karwicach - 385.500,00 zł,
 • zagospodarowanie terenu wokół świetlicy w Stużnie - 25.729,00 zł,
 • termomodernizację budynku świetlicy wiejskiej w Bielowicach wraz z modernizacją kotłowni - 135.514,00 zł,

Jak łatwo obliczyć, podane koszty dają łączną sumę ponad 4.6 mln zł. Jest to kwota, za którą Gmina Opoczno byłaby w stanie, bez udziału środków zewnętrznych, wybudować blok z 20-30 mieszkaniami komunalnymi.

Dla porównania:

 • w Krakowie wybudowanie czterokondygnacyjnego bloku przy ul. Mały Płaszów, w którym będzie 50 mieszkań o pow. 45m2 ma kosztować 8 mln.
 • kilka dni temu, w Zambrowie oddano do użytku blok z 24 mieszkaniami, którego budowa kosztowała 2,7 mln zł (niemal tyle samo, co świetlica w Kraśnicy).
 • Częstochowa planuje budowę bloku komunalnego z 30 mieszkaniami. Chce przeznaczyć na ten cel od 3 do 4 milionów złotych.

Według odziedziczonego projektu budżetu na rok 2015, w Opocznie powstać mają jednak mieszkania socjalne w zabudowie kontenerowej, na które Gmina miałaby przeznaczyć 113 tys. zł.

Jak czytamy w projekcie uchwały: „Dokumentacja techniczna w opracowaniu w zakresie 2 budynków kontenerowych o wym. 6 x 6,32 m żelbetowych oraz budynku gospodarczego z blachy. Budynek niepodpiwniczony złożony z 2 modułów, wyposażony w instalację elektryczną, wod - kan, wyposażony w pieco - kuchnię. W 2015 roku planowany do wykonania 1 budynek o powierzchni użytkowej 32 m2. Zadanie realizowane ze środków własnych.

Radni, pomimo braku jednomyślności podczas głosowania, zaopiniowali oba projekty pozytywnie.

Na szczęście nie jest to decyzja ostateczna. Zarówno budżet, jak i wieloletnią perspektywę finansową można modyfikować w trakcie ich obowiązywania.

Również same założenia wydatków w obu uchwałach nie są wiążące. To, czy świetlica zamiast 1.2 mln będzie kosztować 0.5 mln, zależeć będzie od włodarzy i przygotowanych z głową projektów.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.