Festiwal Opoczno Folk Attack V – Skrzypce!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W sobotę, 14 września odbyła się Piąta edycja festiwalu Opoczno Folk Attack. Tegorocznej imprezie towarzyszyło hasło „Skrzypce!” Motywem przewodnim festiwalu była więc muzyka tradycyjna i folkowa grana na tym właśnie instrumencie.

Na scenie przy Muzeum regionalnym w Opocznie wystąpiło ostatnich czterech żyjących skrzypków ludowych z regionu opoczyńskiego – Tadeusz Mocarski, Stanisław Wolski, Piotr Rudzki oraz Władysław Kosylak. Skrzypkom towarzyszył duet Joanna i Stanisław Strelnikowie.

Występy ludowych artystów przeplatane były prelekcjami tematycznymi w wykonaniu etnomuzykologa dr. Jana Łuczkowskiego.

Tadeusz Mocarski – skrzypek z Brzezinek koło Gielniowa. Urodził się w 1933 roku. W wieku 18 lat zaczął grać na bębnie, a dwa lata później na skrzypcach, które dostał od swojego ojca Władysława Mocarskiego. Znany w swojej okolicy skrzypek weselny, grywał z wieloma muzykantami, między innymi z bratem żony Stanisławem Galińskim z Adamowa oraz harmonistą Edwardem Krzysztofikiem. Obecnie najczęściej gra z akordeonistą Bolesławem Mocarskim – synem przyrodniego brata Stanisława, z którym tworzą Kapelę Mocarskich. W tym właśnie składzie zagrał na Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka w 2018 roku. Tegoroczni zdobywcy pierwszego miejsca w 60. Dniach Kolbergowskich w Przysusze. Występowali na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zdobywając wyróżnienie.


Stanisław Wolski – urodził się w 1928 roku w Radzicach Małych pod Opocznem. Przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 17 lat. Od samego początku grał na skrzypcach. Swój pierwszy instrument odziedziczył po zmarłym muzykancie Jaciubku z Radzic Małych. Po II wojnie światowej wielokrotnie grywał na zabawach wiejskich i weselach, samodzielnie lub ze znanym skrzypkiem opoczyńskim Janem Matysiakiem (na dwoje skrzypiec), a także z kapelą Adamusów. Uczestniczył w licznych festiwalach, między innymi w I edycji Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, konkursach i przeglądach kapel, między innymi w Radomiu, Opocznie, Przysusze, Wrocławiu. Od wielu lat gra w kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” z Drzewicy. Laureat I miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zagrał z synem Andrzejem.

Piotr Rudzki – urodzony w 1932 roku, mieszka we wsi Kamień koło Opoczna. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii kapel, gdzie zdobył II nagrodę w 2011 roku i I w 2007 roku. Zna wiele ciekawych gawęd o życiu muzykantów, dawnych weselach, wiele wie tez na temat specyfiki muzyki granej w opoczyńskim. Posiada imponującą ilość dyplomów i nagród, wśród których najcenniejszą jest odznaka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony działacz kultury”. Na co dzień przygrywa zespołom folklorystycznym w Kamieniu i Kozeninie. Utalentowany gawędziarz. Zajmuje się też hodowlą pszczół.

Władysław Kosylak – urodzony w 1932 roku w Brzustowie. Już jako młody chłopiec lubił słuchać grania chłopskich muzykantów, szczególnie interesowała go gra na skrzypcach. Jednym z tych muzykantów był jego wujek i to on pożyczył mu instrument i udzielił pierwszych lekcji. Gry na skrzypcach uczył się ze słuchu. W wieku 10 lat zaczął grywać na weselach na skrzypcach, które dostał od ojca. Na weselach grywał do początków lat 80-tych w rozmaitych składach – między innymi z B. Koselakiem (akordeon), S. Kościechą (akordeon) i W. Wojciechowskim (bębenek). Zamiłowanie do muzyki przekazał swojemu synowi i razem przygrywali miejscowemu zespołowi ludowemu. Doczekał się również uzdolnionych muzycznie wnucząt, z którymi grywa w Rodzinnej Kapeli Kosylaków w składzie: syn Zbigniew (akordeon), wnuczka Małgorzata (skrzypce), wnuczka Faustyna (śpiew i pianino) oraz wnuk Amadeusz (akordeon guzikowy). Grał na wszystkich edycjach Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był natomiast koncert „Kapeli Brodów” – polskiego zespołu folkowego grającego od 1992 r. utwory świeckie i religijne z obszaru I Rzeczypospolitej.
W swoich wykonaniach kapela zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz, w przypadku muzyki religijnej, właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec.


Festiwal Opoczno Folk Attack V - Skrzypce! został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Partnerami wydarzenia była Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie. Patronat medialny objął Gość Niedzielny, Telewizja Lokalna Opoczno, Dziennik Łódzki, Radio Plus, portal Opoczno.info, Tygodnik Opoczyński oraz miesięcznik Kalejdoskop.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.