Wyróżnienie dla Miejskiego Domu Kultury w Opocznie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podczas gali, która odbyła się 7 grudnia w Warszawie, Miejski Dom Kultury w Opocznie otrzymał wyróżnienie za zorganizowanie koncertu „Niebanalnie o Niepodległej”, wydarzenia promującego dziedzictwo kulturowe w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

W imieniu Miejskiego Domu Kultury w Opocznie nagrodę z rąk organizatorów odebrał Andrzej Śliwka, p.o. dyrektor. Wyróżnienie przyznane zostało za zorganizowanie koncertu „Niebanalnie o Niepodległej” w wykonaniu Orkiestry Miejskiej, Studia Piosenki Ton oraz Grupy Teatralnej Sermo, działających w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Artyści w sposób niebanalny przenieśli licznie zgromadzoną publiczność w okres odzyskania przez Polskę Niepodległości, świętując tym samym 100-lecie tego wydarzenia. Poprzez znane pieśni, współczesne utwory rozrywkowe oraz wiersze podopieczni MDK wyrazili swoje patriotyczne uczucia.

W ponad godzinnym programie, specjalnie przygotowanym na tę okazję, wystąpiło przeszło 50 artystów. Udało im się stworzyć fantastyczny program instrumentalno-wokalno-słowny. Było wzruszająco, emocjonalnie i dostojnie. Wizualizacja na ekranie kinowym, biało-czerwone światła, galowe stroje były idealnym dopełnieniem koncertu. W wydarzeniu śpiewali i recytowali także instruktorzy MDK: Izabela Czapla - trener wokalny Tonu oraz Agata Andrzejewska - instruktor teatralny Grupy Sermo. Orkiestrę Miejską poprowadził Henryk Niemirski.

Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Rok rocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią – w tym roku nawiązaliśmy do okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by włączyć się we wspólne świętowanie tego jubileuszu. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wieczór uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Szczegóły na stronie https://edd.nid.pl/

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w ramach realizacji rządowego programu wieloletniego pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021 koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczną edycję EDD objął patronatem Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Krótka relacja filmowa z uroczystości wręczenia wyróżnienia:

http://www.youtube.com/watch?v=pZJxpWuygQc

Relacja z koncertu „Niebanalnie o Niepodległej”:

http://www.youtube.com/watch?v=upb6reVC0t8

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.