„Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Muzeum Regionalne w Opocznie i Gmina Opoczno zapraszają na promocję książki dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” oraz projekcję filmu „Podróż do miejsc nakazanych”, które odbędą się 9 grudnia 2018 r. o godzinie 15:00 w siedzibie opoczyńskiego Muzeum. Wydarzenie odbędzie się dokładnie w 79. rocznicę przesiedleń jarocinian do Opoczna i regionu.

Dr Leon Idaszewski był jarocińskim lekarzem, działaczem niepodległościowym, w okresie międzywojennym zaangażowany w pracę w samorządzie i w wielu organizacjach społecznych i politycznych. Podczas okupacji został przymusowo przesiedlony do Opoczna, gdzie kontynuował działalność leczniczą na rzecz mieszkańców naszego miasta. „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” powstawały przez kilka lat na skrawkach papieru, na których dr Leon Idaszewski spisywał wierszem swoje wspomnienia. Później zapiski kontynuował jako więzień obozów na Majdanku i w Oświęcimiu. Nocami uczył się ich na pamięć, aby przetrwały, gdyby wersje papierowy przepadły. Po wojnie wrócił do Jarocina. Pożyczył maszynę do pisania i zaangażował kilka osób do spisania, zachowanych w głowie wspomnień. Przez dziesięciolecia kilka egzemplarzy maszynopisów leżało i czekało na wydanie. We wspomnieniach pojawiają się setki nazwisk mieszkańców Jarocina i Opoczna, o których dr Idaszewski pisał dobrze, ale i wytykał niewłaściwe zachowania.

Film „Podróż do miejsc nakazanych” Amatorskiego Klubu Filmowego JAR z Jarocina powstał między innymi przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Opocznie. 9 grudnia 1939 r. pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z miejscowego klasztoru na dworzec kolejowy. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zachorzowa, Zbożennej, Żarnowa i wielu innych miejscowości naszego regionu.

Po 78 latach cztery jarocinianki pojechały do miejsc wysiedlenia. Odnalazły „swoje” wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z filmowcami.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.