Dyrektor opoczyńskiego Muzeum gościem Forum Rewitalizacyjnego w Słowiańsku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 19-20 października dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza uczestniczył w Pierwszym Polsko-Ukraińskim Forum Rewitalizacyjnym w Słowiańsku.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Forum Rewitalizacyjne w Słowiańsku skoncentrowało się przede wszystkim na historii i wspólnym dziedzictwie fabryk ceramicznych „Dziewulski i Lange” w Opocznie i Słowiańsku. Dzięki temu dwa miasta leżące dziś w różnych krajach, połączyła wspólna historia. W obydwu tych miastach znajdują się zabytkowe obiekty i funkcjonujące do dziś zakłady produkcyjne branży ceramicznej, kontynuujące tradycje rozpoczęte jeszcze w XIX wieku. Ich dziedzictwo materialne i niematerialne, osiągnięcia projektantów i producentów, stają się dziś podstawą budowania nowych relacji i wzajemnych kontaktów, w których działania kulturalne odgrywają znaczącą rolę.

Pomysł zorganizowania Forum narodził się stosunkowo niedawno, podczas spotkań przedstawicieli Instytutu Adama Mickiewicza z lokalnymi aktywistami na Ukrainie. To właśnie strona ukraińska zainteresowana była doświadczeniami polskich instytucji i miast w zakresie rewitalizacji obiektów poprzemysłowych. Forum było więc doskonałą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń środowisk polskich i ukraińskich, których działania poświęcone są projektowaniu dobrze funkcjonujących przestrzeni publicznych nawiązujących do wspólnego dziedzictwa historycznego z ich przeznaczeniem na potrzeby aktywności kulturalnej lokalnej społeczności.

Podczas Forum można było poznać wybrane, polskie przykłady rewitalizacji i przekształcenia budynków użyteczności publicznej na centra kulturalne. Była to również doskonała okazja do spotkań z wielu ekspertami w tej dziedzinie z Polski i Ukrainy oraz udziału w licznych warsztatach.
Pośród zaproszonych gości znaleźli się między innymi wybitni specjaliści z zakresu rewitalizacji, urbanistyki, architektury i sztuki: Maciej Trzebieński (Fabryka Sztuki w Łodzi), Monika Patuszyńska (projektantka), dr Łukasz Pancewicz (architekt-urbanista), Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana), Adam Rodziewicz, Irena Romasiuk (Biuro Rozwoju Gdańska), Jacek Jabłoński (Dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Miasta Gdańska), Dmitry Chepurnoy (Donbas Studies), Roman Sach (Formografia), Jurij Musatow (Ceramik).

Adam Grabowski na Forum Rewitalizacyjnym przedstawił przede wszystkim dziedzictwo ceramiczne i historię firmy „Dziewulski i Lange” zarówno w odniesieniu do Opoczna jak i ukraińskiego Słowiańska. Podkreślił wzorową współpracę tych dwóch miast w kwestii upamiętniania i propagowania wspólnej historii, która zapoczątkowana została latem bieżącego roku. Dyrektor opoczyńskiego Muzeum mówił również o coraz bardziej materializujących się planach budowy Muzeum Płytki Ceramicznej w Opocznie. Opowiadał także o doświadczeniach związanych z rozpoczętą właśnie w Opocznie rewitalizacją zabytkowej, średniowiecznej części miasta, łącznie z zamkiem kazimierzowskim, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.