Nowy nabytek opoczyńskiego muzeum

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dział Historii Muzeum Regionalnego w Opocznie powiększył się w ostatnich dniach o kolejny, niezwykle ciekawy eksponat. Jest nim podoficerska odznaka pułkowa 81. Pułku Strzelców Grodzieńskich, który we wrześniu 1939 r. walczył w składzie 29. Dywizji Piechoty północnego zgrupowania Armii „Prusy”.

Szlak bojowy pułku w 1939 r. jest nierozerwalnie związany z ziemią opoczyńską, gdzie w walkach odwrotowych jego żołnierze stawiali opór w dniach 6-12 września. Jedną z najlepiej udokumentowanych i znanych akcji 81. Pułku Strzelców Grodzieńskich było doszczętne zniszczenie niemieckiej kolumny amunicyjnej złożonej z kilkudziesięciu pojazdów, do którego doszło 11 września w rejonie miejscowości Kraszków. Następnego dnia, po starciu pod Przysuchą, pułk przestał istnieć jako zwarta jednostka.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pozyskana odznaka swój szlak bojowy zakończyła właśnie na terenie obecnego powiatu opoczyńskiego. Obecnie stanowi jeden z cenniejszych eksponatów historycznych Muzeum Regionalnego w Opocznie.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.