Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W poniedziałek 25 czerwca w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się bardzo istotne dla naszego miasta i regionu wydarzenie. Dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, na zaproszenie Burmistrza Opoczna Rafała Kądzieli oraz Dyrektora opoczyńskiego muzeum, wygłosiła prelekcję zatytułowaną „Rola opoczyńskich wyrobów ceramicznych w budowaniu nowoczesnego wizerunku architektonicznego międzywojennej Gdyni”.

Dziedzictwo ceramiczne jest jednym z podstawowych filarów odkrywanej obecnie na nowo tożsamości Opoczna i regionu. Stąd też w poniedziałkowej prelekcji licznie udział wzięły władze samorządowe powiatu opoczyńskiego oraz gminy Opoczno. Nie mogło zabraknąć oczywiście przedstawicieli największych w naszym kraju zakładów ceramicznych - Opoczno I Sp. z o.o. oraz Ceramiki Paradyż, a także innych firm z branży ceramicznej.

Płytki ceramiczne produkowane w naszym mieście przez zakłady „Dziewulski i Lange” były masowo używane podczas budowy przedwojennej Gdyni. Mało tego, okazuje się, że w okresie międzywojennym to właśnie Gdynia była największym odbiorcą płytek ceramicznych produkowanych przez opoczyńskie zakłady. Do dziś są one obecne w wielu miejscach, budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, halach targowych. Opoczyńskie płytki użytkowe wielu wzorów, charakterystyczne gorseciki i iryski są na stałe wpisane w gdyński modernizm. Przewodnicy, którzy oprowadzają wycieczki turystów oraz studentów architektury po najcenniejszych zabytkach modernizmu podkreślają, że wreszcie władze Opoczna zainteresowały się tym, co pochodzi z ich miasta, a z dumą jest eksponowane przez mieszkańców Gdyni.

Prelekcja w Muzeum to dopiero początek działań związanych z promocją ceramicznego dziedzictwa i tożsamości Opoczna. Już za niespełna dwa miesiące, w dniach 10-12 sierpnia odbędzie się w Opocznie pierwszy Festiwal Płytki Ceramicznej organizowany przez Gminę Opoczno.

Zapraszamy do udziału.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.