Tradycje ceramiczne instrumentem promocji, turystyki i rozwoju kulturowego miasta

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Burmistrz Opoczna Rafał Kądziela oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zapraszają na prelekcję Anny Bober-Tubaj, zatytułowaną „Tradycje ceramiczne instrumentem promocji, turystyki i rozwoju kulturowego miasta”. Prelekcja odbędzie się 11 grudnia 2017 r. o godzinie 11:00 w sali wystaw czasowych opoczyńskiego Muzeum i poprzedzona będzie wystąpieniem Adama Grabowskiego - „Z historii przemysłu ceramicznego w Opocznie”.

Anna Bober-Tubaj jest dyrektorem Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W Opocznie podzieli się swoimi bogatymi doświadczeniami związanymi z organizacją wydarzeń i imprez cyklicznych poświęconych szeroko pojętej tematyce ceramicznej. Spotkanie będzie także świetną okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń dotyczących skutecznej i nowoczesnej promocji swoich miast właśnie poprzez dziedzictwo przemysłu ceramicznego. Bolesławiec podobnie jak Opoczno posiada duże tradycje w tej dziedzinie. Opoczno z kolei rozpoczyna realizację projektu promocji poprzez nawiązanie do kultury i historii przemysłu ceramicznego zainicjowanego przez Jana Dziewulskiego i braci Władysława i Józefa Lange.

Projekt Gminy Opoczno „Opoczyńska płytka - promuje łódzkie” zajął drugie miejsce w głosowaniu przeprowadzonym w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. Dotyczy on dwudniowej imprezy ceramicznej „Dni Płytki Ceramicznej”, która odbędzie się w sierpniu 2018 r. W ramach tego wydarzenia zorganizowane zostanie Miasteczko Ceramiczne z wieloma atrakcjami w postaci lepienia z gliny, toczenia na kole garncarskim, pokazów wypału ceramiki czy warsztatów malowania ceramiki. Odbędzie się jarmark ceramiczny połączony z wystawą wyrobów ceramicznych. Zaplanowano także Strefę Ceramika, w ramach której producenci ceramiki będą mogli zaprezentować swoje stoiska promocyjne. Dni Płytki Ceramicznej obfitować będą w liczne konkursy, koncerty muzyczne i występy artystów lokalnych.

Prelekcja w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbędzie się w 150. rocznicę zainicjowania działalności firmy „Dziewulski i Bracia Lange”. Już w 1867 r. firma „Dziewulski i Bracia Lange” weszła w posiadanie pierwszej działki w Opocznie pod budowę projektowanego zakładu ceramicznego, późniejszego zakładu nr 1 przy obecnej ulicy Staromiejskiej.
Wstęp na prelekcję jest wolny.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.