Sympozjum o księdzu Blachnickim w Sejmie RP

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sali kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 18 kwietnia 2015 r. odbyło się sympozjum, pt. Działalność społeczna Sługi Bożego ks. dr hab. Franciszka Blachnickiego. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego oraz Parlamentarny Zespół Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

fot.: Biuro Poselskie Posła na Sejm RP, Roberta Telusa

W tym wydarzeniu uczestniczyło ponad 400 osób, które w skupieniu i z zainteresowaniem wsłuchiwali się w omawiane tematy sympozjum poświęconego życiu i całej działalności księdza Franciszka. Konferencję otworzył Poseł na Sejm RP Robert Telus, również jeden z organizatorów. To czwarta tego typu konferencja, wcześniejsze trzy dotyczyła nauczania Jana Pawła II, której przesłaniem było wyjaśnienie roli chrześcijanina w polityce na podstawie postawy i działalności księdza Blachnickiego. Jego ulubionym powiedzeniem było „posiadanie siebie jest w dawaniu siebie”. Głosił On, żeby włączać się w sprawy polityczne i nie prawdą jest to, że są one tylko dla wybranych. Podczas wystąpień zaproszonych gości można było usłyszeć o prorockim wymiarze życia i działalności ks. Blachnickiego, którą to widać było także w wymiarze społecznym.

Z ust bp Adama Wodarczyka padły słowa „można go nazwać piewcą wolności”. A. Sznajder, historyk podkreślił również fakt, że wkładał on dużo w walkę o wolność, ale nigdy nie uderzało to w system komunistyczny. Bardzo często usłyszeć mogliśmy o trzech głównych ideach, którymi kierował się ks. Franciszek. Były to prawda, krzyż i wyzwolenie, czyli plan wielkiej ewangelizacji, posiadający zarówno wymiar religijny jak i społeczny w całym życiu człowieka, chrześcijanina. Uważał, że są one całkowicie nierozdzielne. Działalność księdza Blachnickiego była kontrolowana przez służby komunistyczne, a śmierć jego do dnia dzisiejszego pozostawia wiele wątpliwości.

Po konferencji odbyło się spotkanie powstającej diakoni społecznej. Stowarzyszenia te mają powstawać także, przy każdej diecezji i będą zajmowały się działalnością księdza Franciszka Blachnickiego.

Po zakończeniu sympozjum Poseł na Sejm RP Robert Telus powiedział: „Zorganizowanie sympozjum było bardzo ważne dla wielu ludzi, którzy chcieli zapoznać się oraz zrozumieć idee jakie przyświecały ks. Blachnickiemu. To człowiek, dla którego wymiar religijny oraz społeczny jest w życiu nierozłączny. Nie dążył on w żadnym wypadku do sprzeciwienia się panującemu systemowi. Bardzo cieszy mnie fakt, że konferencja wywołała takie zainteresowanie i mam nadzieję, że spotkanie z wieloma osobami, które interesują się jego życiem, pomogło poznać działalność tej ważnej dla Kościoła osobistości, ks. dr hab. Franciszka Blachnickiego. Polityka jest działaniem dla dobra wspólnego, co wiąże się z tym, że my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to co się dzieje i każdy z nas ma prawo do podejmowania decyzji w sprawach społecznych.”

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.