Promocja wspomnień

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W minioną sobotę 18 kwietnia, w Muzeum Regionalnym w Opocznie, odbyła się promocja książki Jana Szczepańskiego „Moje szkoły. Wspomnienia”. Z zebranymi spotkały się córki autora, które w sposób niezwykle interesujący opowiedziały o ojcu, jego losach i umiłowaniu ziemi opoczyńskiej.

Gości spotkania w muzeum przywitał dyrektor Tomasz Łuczkowski. Zaznaczył, iż publikacja Jana Szczepańskiego to cenne źródło i wyjątkowo ciekawie opisane życie codzienne mieszkańców podopoczyńskich wsi. Dodał, iż książkę dofinansowały samorządy gmin Drzewica i Opoczno.

Dziękując córkom Jana Szczepańskiego za pomysł opublikowania wspomnień, podkreślił, iż to kolejna ważna inicjatywa wydawnicza dotycząca regionu. W dalszej części panie Danuta Makarewicz i Zofia Strzybny, posługując się prezentacją z kilkudziesięcioma fotografiami, przybliżyły historię ojca i jego trudy związane ze zdobywaniem wykształcenia.

Zdjęcia ukazały piękno ziemi opoczyńskiej i jej znamiennych mieszkańców. Na prezentacji oprócz Jana Szczepańskiego i jego rodziny znaleźli się: poseł Antoni Mizera, nauczycielka Franciszka Chałubińska, czy konspiratorzy z okresu okupacji z Radzic.

Ostatnią częścią spotkania była recytacja wierszy umieszczonych w książce. Dokonały tego członkinie Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”. Głos zabrał także Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna. Porównał on poezję Szczepańskiego do Bolesława Leśmiana i dodał, iż obaj panowie w tym samym czasie przebywali w Iłży. Dziękował również za inicjatywę wydania wspomnień. Na zakończenie zebrani mogli kupić książkę i otrzymać dedykację od córek autora.

Publikacja „Moje szkoły. Wspomnienia” to cenny dokument ukazujący losy rodziny poprzez okres I wojny, dwudziestolecia międzywojennego oraz okupacji niemieckiej. Wyjątkowo barwnie opisuje ziemię opoczyńską z jej zwyczajami i obrzędami oraz trudami życia codziennego. Jan Szczepański urodził się w Radzicach i znaczna część książki dotyczy tej miejscowości. Zachęcamy do zakupu w sekretariacie muzeum.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.