Niedziela z „Tramblanką” i „Mazowszem”

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

22 marca 2015 r. to ważna data dla Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka”. Wtedy to zespół po raz pierwszy w swojej historii wystąpił w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach obok dwóch najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce: „Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze” i „Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny”. Koncert odbył się w ramach „Weekendu na ludowo” – wydarzenia promującego tradycję i kulturę ludową.

„Mazowsze” od początku swego istnienia jest nierozerwalnie związane z Opocznem. Wszystko za sprawą Tadeusza Sygietyńskiego, który urzeczony folklorem naszej ziemi, zapraszał do siedziby zespołu artystów ludowych z Opoczna, by uczyli młodych tancerzy, śpiewaków i muzyków. Na pamiątkę tych więzi, po dziś dzień „Mazowsze” swoje koncerty rozpoczyna oberkiem opoczyńskim.

Współpraca zespołu z Opocznem, zwłaszcza z Miejskim Domem Kultury, który nosi imię Tadeusza Sygietyńskiego, jest wciąż żywa i aktywna. „Mazowsze” jest często zapraszane do naszego miasta. Przyjeżdżają zarówno z koncertami, jak i na ważne wydarzenia kulturalne. Tym bardziej cieszy fakt, że tym razem to nasz rodzimy zespół został zaproszony do ich siedziby.

Dla „Tramblanki” koncert w Mateczniku był nie lada wyróżnieniem, a jednocześnie wyzwaniem. Liczne próby, treningi i ogromne zaangażowanie członków zespołu pozwoliły zaprezentować na scenie tańce opoczyńskie na najwyższym poziomie. Koncert, jak przystało na Opoczno, był bardzo energiczny, żywiołowy i głośny, co podobało się publiczności, która nagradzała „Tramblankę” gromkimi brawami.

Opoczyński zespół, przygotowany przez choreografa Martę Lewandowską, zaprezentował układ na 12 par, przedstawiający wiązankę tańców opoczyńskich, w tym: tramblankę, oberka, polkę staroświecką, żyda i kowola. Wystąpili w tradycyjnych, letnich i zimowych, strojach opoczyńskich. W ich ubiorze na szczególną uwagę zasługiwały kapelusze „ryjki”, które kiedyś były bardzo charakterystyczne dla naszego regionu, a teraz zanikły całkowicie.

Po koncercie „Tramblanki” przyszedł czas na występ „Mazowsza”. W programie „Kalejdoskop Barw Polski” zobaczyć można było najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu, usłyszeć najbardziej popularne piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski. W wirze kolorów pojawiły się zarówno tańce narodowe, jak i regionalne (wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami).

Po zakończonym koncercie pani Anna Zięba, zastępca burmistrza Opoczna, podziękowała dyrektorowi „Mazowsza” Włodzimierzowi Izbanowi za zaproszenie „Tramblanki”. Na jego ręce przekazała tez symboliczny opoczyński koszyczek wielkanocny oraz złożyła najlepsze życzenia z okazji zbliżających się świąt.

W „Weekendzie na ludowo” wzięło udział także Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi. Panie prezentowały tradycyjne dania i przekąski opoczyńskie, a ich stoisko cieszyło się bardzo dużą popularnością.

Niewątpliwie niedziela z „Mazowszem” zapadnie w pamięci Opocznian na długo.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.