Inscenizacja historyczna "Kres okupacji niemieckiej"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

17. stycznia 2015 roku, w 70-tą rocznicę wyzwolenia Opoczna spod okupacji niemieckiej odbyła się inscenizacja historyczna "Kres okupacji niemieckiej - Opoczno 1945".

Inscenizacja historyczna "Kres okupacji niemieckiej"

Już w godzinach południowych mieszkańcy mogli zobaczyć rekonstruktorów w mundurach z okresu II wojny światowej. Sporą sensacją był przejazd Mercedesa L3000, który przemierzając ulice Opoczna wiózł "na pace" rekonstruktorów przebranych w niemieckie mundury.

Na placu targowym przy ul. Szewskiej można było obejrzeć pojazdy historyczne. Poza wspomnianą wcześniej ciężarówką do Opoczna zawitał transporter opancerzony SdKfz 251 Ausf. D "Rosi" z Muzeum w Tomaszowie Maz., który 70 lat temu przejeżdżał przez Opoczno. 18 stycznia 1945 r. zatonął w rzece Pilicy, GAZ 67B (popularny wówczas Czapajew), który przyjechał z Muzeum im. Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej.

Publiczność miała również okazję przyjrzeć się uzbrojeniu. Obok licznej broni ręcznej, w inscenizacji wykorzystano również niemiecka armata przeciwpancerna kalibru 37 mm (3,7 cm PaK 36 Panzerabwehrkanone 36)

SdKfz 251 Ausf. D "Rosi" z Muzeum w Tomaszowie Maz

Widowisko poprzedziło złożenie wieńców i zapaleniem zniczy przez władze samorządowe oraz kombatantów i delegacje przy Pomniku Wdzięczności. Oddano hołd ofiarom II wojny światowej, po czym uczestnicy przemieścili się na ul. Szewską.

Inscenizacja, której narratorem był dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, rozpoczęła się kilka minut po godzinie 14-tej. Widzowie zobaczyli potyczki partyzantów AK z Wehrmachtem, które przybliżały akcje partyzanckie Oddziału Lotniczego „Henryk”, przebywającego 70. lat temu pod Opocznem. Następnie pokazano wkroczenie Armii Czerwonej do Opoczna i przebijanie się Niemców przez nasze miasto w dniach 20 i 21 stycznia 1945 r. Huk armaty oraz strzały karabinów nadawały wyjątkowego klimatu. Kilkudziesięciu „żołnierzy” uczestniczących w potyczkach sprawiało, że kto przybył na inscenizację mógł poczuć dotyk historii.

Muzeum Regionalne w Opocznie serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji widowiska historycznego "Kres okupacji niemieckiej - Opoczno 1945" rekonstruktorom, Jackowi Kalinowskiemu, burmistrzowi Rafałowi Kądzieli, Muzeum w Tomaszowie Maz., Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, OSP w Opocznie, firmie Nowak Sound.

W Opocznie 17 stycznia zaprezentowały się grupy: Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy, SRH „Tobie Ojczyzno”, Klub Miłośników Historii Warszawa, GRH przy Stowarzyszeniu „Kursk”, SRH Allenstein Olsztyn, GRH 3 Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, Infantiere Regiment 26 Radom, GRH Narew z Łomży i Zamborwa, Strzelec Paradyż oraz współorganizatorzy Stowarzyszenie Batalion Tomaszów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z inscenizacji.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.