W muzeum o „Doliniakach”

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

14 stycznia, w opoczyńskim muzeum odbyło się spotkanie promocyjne komiksu opowiadającego o legendarnym zgrupowaniu AK „Doliniacy” – „W imieniu Polski Walczącej. Kampinos 1944”.

W muzeum o „Doliniakach”

To niecodzienne wydarzenie zostało zorganizowane w ramach pracy Klubu Historycznego im. S. Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Tryb.

Licznie zebraną młodzież z opoczyńskich liceów oraz gości przywitał Tomasz Łuczkowski, dyrektor muzeum. Podkreślił zainteresowanie badawcze muzeum postacią Adolfa Pilcha „Doliny” i działalnością jego oddziału na terenie ziemi opoczyńskiej. Przedstawił prelegentów, którzy przyjechali do Opoczna z Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy.

Goście podzielili swój wykład na kilka części. Dr Tomasz Łabuszewski przedstawił działalność wydawniczą warszawskiego IPN, a szczególnie niezwykle popularne komiksy. Dr Kazimierz Krajewski natomiast przytoczył historię Zgrupowania „Doliny” na kresach dawnej Rzeczypospolitej. W kolejnej części pierwszy z prelegentów skupił się na udziale „Doliniaków” w Powstaniu Warszawskim i rozbiciu oddziału pod Jaktorowem. Ostatni akcent dotyczył ziemi opoczyńskiej i zakończenia działalności szwadronu.

Dr Krajewski, jako związany ze środowiskiem „Doliniaków” podziękował dyrektorowi muzeum za działalność związaną z organizacją „Wigilii partyzanckiej”, która od 5 lat odbywa się w Kraśnicy i Libiszowie. Zacytował kilka fragmentów listów od kombatantów, wspominających wigilię z 1944 r. oraz wdzięczność za kontynuację pamięci przez opocznian.

Spotkanie zakończyło się zakupem przez zainteresowanych wydawnictw IPN-u. Dodajmy, iż komiks „W imieniu Polski Walczącej. Kampinos 1944” można nabyć z opoczyńskim muzeum.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.