Jubileusz 55-lecia Tramblanki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jubileusz 55-lecia Tramblanki22 listopada 2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Tramblanka” obchodził jubileusz 55-lecia swojej działalności artystycznej. „Tramblanka” to kilka pokoleń Opocznian, entuzjastów folkloru, muzyki i tańca, których pasja przekazywana jest już od ponad 55 lat. Zespół działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie, bardzo intensywnie pracuje i od wielu już lat jest wizytówką naszego regionu.

Koncert galowy zespołu rozpoczęła krótka prezentacja filmu promocyjnego. Następnie na scenie zaprezentowali się tancerze reprezentujący cztery grupy wiekowe, tj. dzieci w wieku 5-10 lat, młodzież, dorośli oraz byli członkowie zespołu. Program koncertu składał się z 2 części. W pierwszej licznie zgromadzona publiczność obejrzała: tańce regionów: rzeszowskiego, sieradzkiego, łowickiego, oberka z kujawiakiem oraz zabawy dziecięce z okolic Opoczna. W przerwie koncertu można było obejrzeć zdjęcia zespołu z ostatniej sesji zdjęciowej. Część druga rozpoczęła się wiązanką walczyków w wykonaniu byłych i najstarszych członków zespołu, następnie zaprezentowany został opoczyński przetarg dziewcząt, obrazek taneczny „Strachy na wróble” w wykonaniu ZTL „Harnam”, tańce regionu lubelskiego oraz tańce górali żywieckich. Zespół przygotował też niespodziankę dla widzów. Okazał się nią benefis byłego choreografa „Tramblanki” Jacka Lewandowskiego, który w tym samym dniu obchodził także swoje 55 urodziny. Jego występ wzbudził entuzjazm publiczności i zespołu, u niejednego widza wywołując jednocześnie łzy wzruszenia. Zwieńczeniem koncertu jubileuszowego było wykonanie poloneza przez wszystkich członków zespołu. Przez cały koncert artystom towarzyszyła kapela zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka” oraz gościnnie kapela łowicka.

Po koncercie miało miejsce uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla kultury Polskiej” przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską. Odznaczenia otrzymali: Zespół Pieśni i Tańca Tramblanka, Marta Lewandowska (choreograf Zespołu), Halina Biniek (członek kapeli), Kamilla Biniek-Kaczorowska (kierownik kapeli), Radosław Biniek (prymista kapeli) oraz Bogusław Lipski (członek kapeli). Dodatkowo dyplomem od Ministra, za szczególne osiągnięcia i zasługi we wspieraniu kultury, odznaczona została firma Ceramika Paradyż Sp. z o.o.

Dyplomami od burmistrza Opoczna Jana Wieruszewskiego i dyrektora MDK Moniki Matusiewicz zostali także uhonorowani: Zespół Pieśni i Tańca „Tramblanka”, Marta Lewandowska, Mirosław Cieluch, Zbigniew Więckowski, Andrzej Tkaczyk, Anna Rutowicz, Magdalena Starus, Agata Surma, Anna Gąsiorek i Joanna Czarnecka.
Kolejnym punktem programu było uroczyste nadanie nowej nazwy zespołowi. Akt nadania nowej nazwy w brzmieniu Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka odczytała dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Monika Matusiewicz.

Następnie głos zabrali goście przybyli na jubileuszowy koncert, m.in.: Poseł na Sejm RP Krystyna Ozga, Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, Starosta Opoczyński Marek Ksyta, reprezentacja Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, reprezentacja ZPiT „Zgoda” z Litwy z kierownikiem zespołu Henrykiem Kasperowiczem, ZPiT „Przygoda” oraz dyrektor Anita Geratowska z Rybnika, ZPiT „Zduńskowolanie”, ZTL „Harnam” z Łodzi, AZPiT „Kujon” z Łodzi, ZPIT „Poltex” z Łodzi, ZPiT „Łódź” z Łodzi, ZPiT „Smardzewianie” ze Smardzewic, zespół „Mroczkowianie” z Mroczkowa Gościnnego.

Każdy uczestnik koncertu otrzymał program i pamiątkowy folder z informacjami o Reprezentacyjnym Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”.
Koncertowi towarzyszyły wystawa i kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego oraz wystawa „Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta i kompozytor” przygotowana w związku z rokiem Oskara Kolberga 2014.

Koncert był doskonałą okazją do zaprezentowania wysokiego poziomu i kunsztu artystycznego zespołu. Wydarzeniu towarzyszyła bardzo radosna atmosfera, a sala widowiskowa domu kultury pękała w szwach.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.