Kolonia Jawor zdobyta

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Inscenizacja w Gminie MniszkówUroczystość zorganizowaną przez Gminę Mniszków, Batalion Tomaszów oraz Muzeum Regionalne w Opocznie obejrzało w minioną niedzielę (15 czerwca) kilkuset widzów. Patronatem wydarzenie objął Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Tryb. Inscenizacja miała przypomnieć wydarzenia sprzed 70. lat.

gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”, który 13 sierpnia 1944 r. dowodził oddziałem „Grom”Honorowym gościem był gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”, który 13 sierpnia 1944 r. dowodził oddziałem „Grom”. Przeprowadzono wówczas akcję karno-aprowizacyjną na niemiecką wieś. Oprócz pana generała do Kolonii Jawor przybył również żołnierz 25 pp AK mjr Mirosław Kopa „Miron”. Obaj kombatanci są ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń, stad ich obecność nadała wyjątkową rangę. Uroczystość rozpoczął Tomasz Łuczkowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum, który pełnił jednocześnie rolę narratora. Po przywitaniu gości głos zabrał Janusz Ciesielski wójt Gminy Mniszków. W dalszej części zaproszono delegacje do złożenia wiązanek przy pamiątkowej tablicy, poświęconej wydarzeniom z 1944 r. Wśród nich byli przedstawiciele kombatantów, parlamentarzysta, władz powiatowych, sąsiednich gminy i gospodarza uroczystości. Należy dodać iż podczas potyczki oddziału „Grom” z Niemcami zginął partyzant st. strz. Mieczysław Sońta „Ryś”. Jego pamięć uczczono minutą ciszy. Odśpiewano również „Modlitwę obozową”, która jest uznawana za hymn Armii Krajowej, po czym rozpoczęło się widowisko.

Inscenizacja w Gminie MniszkówWidzowie mogli zobaczyć życie okupacyjne w niemieckiej Kolonii Jawor. W mieszkańców okolicznych miejscowości wcielili się uczniowie Gimnazjum z Mniszkowa, w Niemców rekonstruktorzy z Batalionu Tomaszów. Role partyzantów przypadły rekonstruktorom z SRH „Jodła” z Kielc i Stowarzyszeniu Ułanów im. OWWP mjr Hubala. Niezwykle efektowne było wysadzenie niemieckiego bunkra oraz opanowanie wioski przez partyzantów.

Widowisko zakończono zrekonstruowaniem aprowizacji oddziału i formowaniem kolumny marszowej. Ciekawostką było wykorzystanie wozu na metalowych kołach, który został specjalnie przygotowany na to wydarzenie przez „ułana” Leszka Zaparta. Po prezentacji aktorów i aplauzie widzów wszyscy chętni mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Ostatnim punktem uroczystości był pokaz sztuki kawaleryjskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Ułanów. Efektownie prezentowano ścinanie witek, głów kapuścianych i władanie lancą. „Ułani” wykonywali również skoki przez zapaloną słomę, a jeden z nich wykonał skok przez niezwykle odważną niewiastę. Pokaz ułański cieszył się dużym zainteresowaniem.

http://www.youtube.com/watch?v=k7DnZd8OwBg

Więcej zdjęć z inscenizacji dostępnych jest w naszej galerii, w albumie Akcja karno-aprowizacyjna w niemieckiej Kolonii Jawor.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.