Pamiętaj o opłacie za grób. Nie wszystkie groby do likwidacji

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Opocznie, będące zarządcą i administratorem cmentarzy, przypomina o obowiązku uiszczania opłat za groby.

Opłata za grób za okres 20 lat wynosi:

  • 432 zł brutto za grób ziemny jednorzędowy
  • 648 zł brutto za grób ziemny dwurzędowy.

Po upływie 20 lat od ostatniego pochówku, jeśli opłata nie zostanie uiszczona, grób ziemny może zostać zlikwidowany, a miejsce grzebalne wykorzystane ponownie, pod nowy pochówek.

W przypadku nie uiszczenia ww opłaty, PGK Sp. z o.o. umieści na grobie informację o planowanej likwidacji. Zrobi do co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem procedury. Jeżeli jednak ktokolwiek zgłosi sprzeciw i uiści opłatę po tym terminie, w mogile dalej będzie spoczywała ta sama osoba, a czas biegnie od nowa.

Przypominamy:

Opłaty dotyczą wyłącznie grobów ziemnych, w których trumny składane są bezpośrednio do ziemi.

 

Grób murowany nie może zostać zlikwidowany po upływie 20 lat.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu nie mają zastosowania do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok, a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. Ten sam przepis dotyczy także miejsc do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok.

Opłaty za groby murowane są jednorazowe i obejmują okres 99 lat, zaś okres ten biegnie od nowa od ostatniego pochówku. 

Jedyną opłatą, jaką mogą być obciążeni dysponenci grobu murowanego, to opłata za pochówek kolejnej osoby.

Co więcej, niezależnie od przepisów art 7, ust. 1,2 i 3, administrator lub zarządca cmentarza nie może użyć do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną (art 7 ust. 5 ustawy).

 

Nie każdy grób z nagrobkiem jest grobem murowanym.

Grób murowany z definicji to dół w ziemi, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub szczątkami lub urny z prochami, a nad trumną lub urną zakłada się sklepienie. Krótko mówiąc, grób murowany to grobowiec posiadający tzw. murowaną piwnicę. 

Grób posiadający murowany nagrobek, a w którym trumnę ze zwłokami składa się bezpośrednio do ziemi nadal jest grobem ziemnym.

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.