Zalew w Opocznie będzie remontowany.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zalew w Opocznie będzie remontowany.W dniu 25 października odbyło się spotkanie mieszkańców w Burmistrzem Opoczna, Janem Wieruszewskim w sprawie odbudowy opoczyńskiego zalewu. Na spotkanie przybył również Naczelnik Wydziału Inwestycyjnego Andrzej Snopczyński, projektant Janusz Kowalczyk oraz radni miejscy, a także przedstawiciele Powiatu: Starosta Opoczyński Marek Ksyta i PRP Andrzej Kopania. Na spotkanie przyszło ok. 100 mieszkańców Opoczna.
Spotkanie rozpoczął jego inicjator, Rafał Kądziela. 

Po kilku słowach wstępu, w których opisał ogólną sytuację Opoczna z ust Rafała Kądzieli usłyszeliśmy między innymi apel skierowany do ludzi młodych:
Żebyście nie uciekali z tego miasta, żebyście nie wyjeżdżali, po studiach już Was nie ma. Żebyście tu przyjeżdżali i mówili : „tak jest fajnie. Tu mi się podoba, tu mam gdzie wypocząć, tu mam gdzie iść na spacer. To miasto jest fajne”. A ludzie, którzy tu przyjeżdżają mówią : o ciekawe miasteczko. Tak mówią o Rawie Mazowieckiej teraz
Chciałbym, żeby kiedyś w przyszłości mówiono tak o Opocznie. Żeby miejsce nad zalewem było dla wszystkich...

Wywołany do tablicy Kazimierz Bugaj opowiedział o początkach grupy inicjatywnej, której celem działań jest właśnie odbudowa zalewu. W kolejnych słowach przypomniał historię zalewu. Wspominał, jak w 1977 roku powołano opoczyński oddział Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W międzyczasie wykonano pomosty i brodziki, a następnie stworzono bazę rekreacyjną. W pierwszej kolejności ogrodzono teren i postawiono hangar, w którym mieściła się później wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego.

Poszczególne zakłady przemysłowe w Opocznie wykonały ogrodzenie, oświetlenie, scenę, MeproZet wykonał urządzenia dla placu zabaw, Rejon Dróg Publicznych utwardził teren na parking, wybudowano domki kempingowe, które wykonał PBRol. Większość prac przy zalewie wykonano w czynie społecznym.
Na koniec Kazimierz Bugaj powiedział:”Uważam, że niedużym nakładem, naprawdę niedużym nakładem, Panie Burmistrzu, możemy coś zrobić dla Opoczna. I chcemy to zrobić.

Kolejną osobą, która zabrał głos, był Prezes Opoczyńskiego Koła Wędkarskiego – Krzysztof Maj, który ustosunkował się do zarzutu, że opoczyńscy wędkarze są przeciwni inwestycji.

{play}images/audio/Krzysztof_Maj.mp3{/play}


Wypowiedź Andrzeja Mijasa i Rafała Kądzieli:

{play}images/audio/mijas_kadziela.mp3{/play}

Burmistrz, odnosząc się do wypowiedzi Krzysztofa Maja zaznaczył, iż Opoczno jest jedną z jednostek samorządowych wykorzystujących środki unijne w tak szerokim zakresie i wydał najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Odniósł się również do dotychczasowych starań o dofinansowanie na odbudowę zalewu i powodów, z których dofinansowanie nie zostało przyznane.
Przedstawił również dotychczasowe założenia i plany remontu zalewu.

Odpowiadając na zadane przez Rafała Kądzielę pytanie czy i kiedy, burmistrz przypomniał o dotychczasowych ustaleniach, które poczyniono podczas poprzednich spotkań.
tu wymieniamy kwotę ok. 1600000-1800000, ale myślę, że w momencie kiedy zakończą się już te prace przeprojektowania, czyli zmian w tym projekcie który mamy, to również będziemy znali ostateczną kwotę. I na dzień dzisiejszy, poza środkami europejskimi, możemy, proszę Państwa, uzyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej(...) Gmina musi zabezpieczyć środki własne. Myślę,że jest to możliwe. Teraz, co do czasu, w jakim można byłoby zrealizować to przedsięwzięcie. Proszę Państwa, żeby to zadanie mogło być zrealizowane, musi się znaleźć w budżecie. Jesteśmy teraz na etapie prac przygotowawczych, jeśli chodzi o projekt budżetu na przyszły rok.
Projekt budżetu Gminy Opoczno będzie głosowany podczas sesji Rady Miejskiej w Opocznie 15 listopada. Do tego czasu musi powstać opracowanie budżetu, ujmujące również odbudowę zalewu. Budżet gminy przyjęty zostanie przez Radę Miejską w grudniu.

W kwestii czasu, Burmistrz Opoczna, stwierdził, że realnym terminem zrealizowania inwestycji są lata 2014-2015.

Wypowiedź Burmistrza Opoczna, Jana Wieruszewskego:

{play}images/audio/burmistrz.mp3{/play}

Podczas dyskusji pojawiły się głosy ze strony nielicznych wędkarzy, którzy nadal protestują przeciwko niektórym działaniom, które podjęte zostaną podczas prac. Głos zabrał wówczas Mariusz Sarwiński, który zwrócił uwagę na konieczność osiągnięcia kompromisu.
„(...) Ciężko jest znaleźć zawsze kompromis, zawsze są głosy z tej strony, stej strony. Spotkaliśmy się tutaj by taki kompromis jakoś osiągnąć, wspólnie porozmawiać.(...) Każdy ma na pojęcie rekreacji swoje spojrzenie. Dla jednych jest to spacer dookoła zalewu, wędeczka w niedzielę. Dla innych jest to deska windserfingowa, wakebord, motorówki etc.”

Mariusz Sarwiński (Opoczno Sport Team):

{play}images/audio/mariusz_sarwinski.mp3{/play}

Wypowiedź Krzysztofa Maja:

{play}images/audio/Krzysztof_Maj_RKadziela.mp3{/play}

Wypowiedź Marka Ksyty:

{play}images/audio/Marek_Ksyta.mp3{/play}


Projektant Janusz Kowalczyk, który pracował nad dostosowaniem projektu do możliwości finansowych gminy, przedstawił zakres prac, które mają zostać wykonane w ramach odbudowy zalewu. Spuszczenie wody, odmulenie i pogłębienie. Jednocześnie wyświetlana była wizualizacja projektu, która miała uzmysłowić obecnym, jak może wyglądać to miejsce.

Projektant poruszył również kwestie problemów, z jakimi boryka się zalew. Między innymi wspomniał o rotacji wody w zbiorniku. Obecnie nie następuje wymiana wody w zbiorniku. Według założeń projektu całkowita wymiana wody w zalewie ma następować w ciągu dwóch tygodni. Takie rozwiązanie zagwarantuje odpowiedni poziom i czystość wody.

Innym problemem jest sprawa elektrowni wodnej, ulokowanej na rzece Drzewiczce. Przez wiele lat właściciel elektrowni skutecznie blokował inwestycję, zasłaniając się zmniejszeniem przepływu wody przez turbinę po skierowaniu wody do zalewu. Z ustaleń, które przedstawił Janusz Kowalczyk wynika, iż w chwili obecnej jest zgoda ze strony właściciela elektrowni na remont zalewu zgodnie z przyjętym projektem.

Głos w sprawie zabrał również radny Bartłomiej Firkowski

{play}images/audio/firkowski.mp3{/play}

Ciąg dalszy dyskusji:

{play}images/audio/kadziela_bialas.mp3{/play}

 

Spotkanie w sprawie odbudowy zalewu było również okazją do poruszenia innych, nurtujących Opocznian problemów. Poruszona została kwestia opoczyńskiego kina działającego przy Miejskim Domu Kultury czy stanu samej sali widowiskowej. Rozmawiano również o innych niż zalew, miejscach rekreacji w Opocznie.

Wypowiedź Włodzimierza Lachowskiego:

{play}images/audio/wlodek.mp3{/play}

Wyjaśnienia p. Woźniaka, dotyczące cyrkulacji i poziomu wody w zalewie:

{play}images/audio/kadziela_wozniak_burmistrz.mp3{/play}

Wypowiedź Jacka Kaczmarczyka:

{play}images/audio/jacek_kaczmarczyk.mp3{/play}


Obecny, przewidywany koszt odbudowy zalewu to kwota 1 600 000 zł. Gmina Opoczno może uzyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne w wysokości 80% całości inwestycji. Jest to kwota zależna od objętości zbiornika i wynosi 1 280 000 zł. Aby zrealizować inwestycję, Gmina Opoczno musi znaleźć w budżecie 320 tys. zł jako udział własny. 15 listopada okaże się, czy słowa wypowiedziane w piątkowy wieczór nie zostały rzucone na wiatr.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.